Ma már nem gyártanak azbesztpalát

A palatetők veszélyei

Tipp

A tető komoly értéket képvisel. Előfordul, hogy az ember vesz egy házat 4-5 millió Ft-ért, majd a tető javíttatása ennek a felébe kerül. Ezért bárki, aki házat vesz, mielőtt aláírná a szerződést, nézesse át tetőfedő, vagy mérnökszakemberrel.

Kevesen kezdenek otthonvásárláskor a tetővel, pedig ez a ház egyik legkritikusabb pontja. Sokaknál eleve kizáró ok, hogy palatetős házat vegyenek. Az 50-es évektől kezdve igen sok házra került síkpala vagy azbesztpala rombuszos formában felrakva. Csúnyának éppen nem mondható, hiszen tud jól kinézni, amikor patinásra szürkül és kissé bemohásodik, de azért vannak vele problémák.

Problémás pontok

Az azbesztpala, amit egyébként ma már nem gyártanak, de sok ház tetején még mindig ez virít, noha élettartalma 25 év körüli, az egészségre nézve káros. Az azbesztrostok ugyanis a szervezetbe kerülve rákkeltő hatásúak lehetnek. Fontos megjegyezni, hogy a rostok csak sérüléskor  – töréskor, fúráskor, fűrészelés esetén – kerülnek a levegőbe, a pici rostok belélegzése tehát ekkor igazán veszélyes. Veszélyfaktor egy elbontás is, amelyet csak szakembergárda végezhet. Ilyenkor a tetőfedőanyag veszélyes hulladéknak minősül, amelynek az ártalmatlanítása több százezer forint lehet, egy 150 m2-es tető esetén 4-500 000 Ft is akár. Javítása, pótlása nehézkes, mivel már nincs gyártásban az anyag. Nehézség a könnyűség is. A pala nem nehéz, ezért olyan tetőszerkezetre épült, amit nehezebb anyaggal terhelni aggályos, így fedőanyag cseréje esetén a szerkezet is megerősítésre szorul.

azbeszt

Az azbesztet csak úgy lehet elbontani, hogy a szennyező por ne kerüljön a légtérbe

Lehetséges megoldások

Tudtad-e, hogy…

…a palafedés kiszolgált, ha töredezik? Ilyenkor a víz beszivárog rajta, elkorhasztja a tetőszerkezetet, átnedvesíti a zárófedelet és jön az állandó beázás.

A bontás nélküli felújítás az egyik megoldás. Ilyenkor tisztítás után bitumenes lemezzel borítják a szakemberek a palát. Ez megoldja a vízzárást, ártalmatlanítja az azbesztpalát, de ilyenkor meg kell erősíteni vagy le kell cserélni a szerkezetet, hogy teherbíróvá váljon, ami további költség. Itt érdemes megjegyezni, hogy a könnyű tetők 5-6 kg-ot nyomnak négyzetméterenként, és úgy néznek ki, mint a cserép, ám a súlyuk csökkentett. Ezzel szemben a nehéz tetők kategóriájába tartozó cserepek legkönnyebbje is 35-36 kg/m2, míg az átlagos súlyúak 45 kg-ot nyomnak.

Bontás nélkül

Az új-zélandi Gerard könnyűtető-rendszernek mindössze 7 kg/m2 az önsúlya, emiatt ez a típus alkalmas mind a palatetők, mind pedig a zsindelytetők bontás nélküli felújítására. Csak tetőlécezni kell, és máris fektethető fölé az egyedi módon rögzített érdes felületű, egyenletes kopású, természetes, bányászott kővel bevont cserép. Vele a tető vihar-, tűz- és betörésállóvá válik. Ez viszont egy drágább megoldás. Viszonyításként legyen elég annyi, hogy a  betoncserép négyzetmétere már 1450 Ft-tól elérhető, egy négyzetméter kerámiacserép 2200 Ft-tól indul, míg mondjuk a fent említett könnyű tető négyzetmétere 4500 Ft. A különbség nagy, de nem árt tudni, hogy a cseréphez, legyen szó beton- vagy kerámiacserépről, rengeteg kiegészítő elem kell: kúp-, szegély-, szellőzőcserép, cserép alatti idomok, míg a könnyű tetőhöz jóval kevesebb. n

A könnyűtetőkkel bontás nélkül valósulhat meg a tetőfelújítás

A könnyűtetőkkel bontás nélkül valósulhat meg a tetőfelújítás

Forrás: palaracio.hu, tudatosvasarlo.hu, gerard.hu

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.