Forrás: Europress

Miért válassza a tetőteret? Háztervezési tippek 3.

A házépítés költséges beruházás, évekig gyűjtünk rá, kölcsönt veszünk fel, csak hogy finanszírozni tudjuk. (Tetőtér finanszírozási tippekről a tervezéshez a 2018/2.sz-ban írtunk.) Ráadásul a pénzügyi keretünk mindig véges és bármennyire felkészülten is állítjuk össze a költségvetést vagy kérjük be a kivitelezői árajánlatokat, szinte minden esetben a költségek túlfutásával szembesülünk.

Költségek

Épp ezért kihagyhatatlan lépés, hogy a bankszámlánknak legkedvezőbb házformát, építkezési módot megtaláljuk. Válogathatunk az építőanyagok között a minőség-ár függvényében, kérhetjük a szomszéd villanyszerelő segítségét vagy szembesíthetjük barátainkat azzal, hogy eljött az ideje, hogy visszaadjanak egy régi szívességet és együtt dolgozzunk a kerítésen. Egy biztos, minden ügyeskedés nélkül a hasznos alapterület egy négyzetméterére vetítve jelentős költségeket takaríthatunk meg, ha beépítjük a tetőteret. Egy hagyományos építési módú tetőtér nélküli és egy tetőteres ház költségeinek összevetéséből megállapíthatjuk, hogy a szerkezetépítés tekintetében nincs sok többlet költségünk.

Miért?

A födém adva van, a tetőszerkezet kész. Lépcsőt kell készíteni (ez egy minimális plusz költség),a födémet kell szigetelni és elburkolni és a tetőszerkezetet kell szigetelni és belülről burkolni, ami szintén minimális plusz költség. Emellett még az elektromos és gépészeti rendszert kell fent is kiépíteni, igény szerint falakat kell húzni/építeni és tetőtéri ablakokat kell beépíteni.

Az egyébként fent létrehozható hasznos alapterületet, ha a földszint mellett szeretnénk a házhoz hozzáépíteni akkor könnyen belátható, hogy az építés költségei jelentősen emelkednének.

Úgy is mondhatjuk, hogy ugyanakkora hasznos alapterület megépítése egy egyszintes házban többe kerül, mint ha a házat tetőtérrel építjük meg.

Családi házunk tervezésekor érdemes hosszú távon gondolkodni és már most gondolni arra, hogy évtizedek múlva megváltozhatnak a családi igények. Érdemes az előkészítéséket megtenni és nyitva hagyni magunknak a lehetőséget a későbbi fejlesztésre. Tetőtérnél a födém áttörésével járó előkészítést a fűtésnek, víznek stb. érdemes már korán megcsinálni, mert az szinte semmilyen többletköltséggel nem jár építkezéskor, viszont a jövőben a felfordulást okozó munkálatok jelentős részét megspórolhatjuk.

Nyugalom szigete

A tetőtér a nyugalom szigete. Jóval az utcaszint felett húzódik, ezért az utcai zajokból kevesebb szűrődik be. Ha azonban még az a kevés zaj is zavaró lenne, a hangszigetelő üvegezésű tetőtéri ablakokkal ez a probléma is megszüntethető.

Mivel a tetőtér egy teljesen különálló szintet alkot, vendégek fogadásakor nem kell aggódnunk, mindenki a földszinti közösségi terekben foglalja el magát, így odafent még csak rendet sem kell tennünk. A tetőtérben elhelyezett vendégszoba pedig nagyon jól jöhet akkor, ha szüleinket vagy barátainkat látjuk vendégül egy hétvégére.

A tetőtérben a terasz élményét is megkaphatjuk. Az ún. tetőerkély megnyitja a tetőt és bár továbbra is a tetőtérben tartózkodunk, mégis olyan mintha odakint lennénk.

www.velux.hu

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.