A színt hangold a ház homlokzatához
A kerítésfestés felfogható nyűgként, de lehet szórakozás is. Tom Sawyer Mark Twain regényében egy 30 méter hosszú, 3 méter magas kerítés kifestését kapja feladatul. Persze semmi kedve hozzá, de az utálatos munkát, ami egy szép nyári napon szakad a nyakába, cimboráival végezteti el. S hogy mindez hogy sikerül neki? A kerítésfestést beállítja a világ legnagyobb bulijának, majd egy halom kinccsel gazdagodik, amiért engedi, hogy ezt a felelősségteljes munkát a barátai is kipróbálhassák.
Munka vagy szórakozás?
Ez az eset megtanította Tomot arra, hogy munka az, amit meg kell tenni, és szórakozás, amit önként vállal az ember. Legyen tehát a kerítésfestés inkább önként vállalt szórakozás, semmint nyűg. A kerítés akár fából, akár fémből van, állandó karbantartásra szorul, hiszen nem védi semmi, ki van téve az időjárás viszontagságainak. Felújítása, frissítése időről-időre aktuálissá válik. A munkákra a meleg száraz, csapadékmentes idő a legalkalmasabb.
Első fázis: tisztítás
Első lépésként tisztítsd meg a felületet, távolítsd el a málló, lepattogzó részeket. Erre a legalkalmasabb fém esetén a huzalkefe, esetleg a fúrógépbe fogott drótkorong, fa esetén a csiszológép. Ha a tisztítással megvagy, fém esetén zsírtalanítsd a felületet előbb mosószeres vízzel, majd tiszta vízzel. Fa esetén a csiszolást kövesse portalanítás.
Felületvédelem és festés
Második munkafázis az alapozás és a pórustömítés, a rozsdafoltok passziválása korrózióvédelemre szolgáló alapozóval. Utóbbi anyagot érdemes ecsettel felhordanod, így a pigmentek nagyobb eséllyel jutnak el a kerítés egyenetlen részeibe. A felhordást kövesse legalább 8 órás száradási szakasz. Fakerítés esetén farontó gombák és rovarok ellen a fát kend át faanyagvédőszerrel, majd itt is hagyd hosszabb ideig száradni. A felületi hibák, egyenetlenségek elsimítása után jöhet egy közbülső réteg, végezetül pedig a fedőréteg felhordása, amire fém esetén a legcélszerűbb zománcfestéket használnod.
5 tanács kerítésfestéshez
- A fakerítéseket leginkább a korhadás fenyegeti, emiatt ezeket néhány évenként fakonzerváló szerrel kell kezelned.
- A fakerítéseket ma már ritkán festik le valamilyen fedőfestékkel, az ugyanis hajlamos a felválásra, pattogzásra, felületüket inkább lazúrral vond be.
- A fémkerítések legnagyobb gyilkosa a rozsda. A rozsdát passziválnod kell, az erre alkalmas szer képes semlegesíti a maradék rozsdát, közben pedig ellenállóvá teszi a felületet.
- A szabadtéri kerítésfestést úgy időzítsd, hogy a munkálatokat száraz időben végezd és szerencsés, ha a száradási idő alatt sem ered el az eső.
- Mindig vedd figyelembe, hogy a megvásárolt festék gyártója hány rétegben tanácsolja felvinni az anyagot. Mindig kövesd ezeket az ajánlásokat. n
Forrás: wallpapers55.com, psdmockups.s3.amazonaws.com, pixshark.com