Forrás: Getty
Panel klíma beszerelése – Szabályozások
Szerencsére Magyarországon a panel klíma beszerelése nincs semmilyen engedélyhez kötve, így bármikor elvégezhető, nincs vele semmi teendő. Azonban a felszerelt egységgel kapcsolatosan már van egy kikötés, miszerint a kivezetett kondenzvíz nem csöpöghet sehova, így azt mindenképpen el kell vezettetni a beszereléskor.
Hogyan éri meg a legjobban a panel klíma beszerelése?
Általában először mindenki egy egységgel tervez. Azt az egy egységet érdemes a legnagyobb és legsűrűbben használatos térben elhelyezni, ami általában a lakás nappalija. Így a lehető legnagyobb hatásfokon fog működni a légkondicionáló, az egész lakás viszonylag hűvös lesz. Ha egy szűk folyosóra, esetleg a lakás egyik oldalán lévő szobában helyezzük el, akkor csak azt a kis részt tudja effektíven lehűteni, ugyanis a beépített hőérzékelője a hideg szobában lesz, ezért az eszköz nem hűt tovább, azaz a lakás többi része meleg marad.
Hova érdemes elhelyezni?
Az egységet arra a helyre érdemes helyezni, ahonnan a meleg is jön, így az ablakok környéke a legjobb hely a klímának. Ott már első körben meg tudja akadályozni, hogy a lakást felmelegítse a meleg levegő. Így pedig sokkal kevesebb energiát használ el, mintha egy már meleg lakást kellene lehűteni.
A kondenzvíz elvezetése
Mivel szabályozva van, hogy a keletkező vizet el kell vezetni, ezt muszáj megoldani. Ha erkélyes a lakás, akkor egyszerűen egy edénnyel fel lehet fogni a vizet, ami ezután a növények locsolására használható. Ha nincs erkélyünk, ennél bonyolultabb, de elegánsabb megoldás, ha egy vízvezetékszerelő segítségével a szennyvíz hálózatra van rákötve, így hosszú évekig nincs dolgunk vele.
Ki szereli be az egységet?
Ha panelba szeretnénk klímát beszerelni, mindenképpen egyeztetni kell a szerelőkkel, ugyanis nem mindenki vállalja el a munkát. Ennek az az oka, hogy a panelházak fala olyan anyagból van, ami nagyon gyorsan képes elhasználni a szerszámokat, így nem mindenkinek éri meg a beszerelés.