Forrás: Getty

3 szín, amivel jobb óvatosan bánni a lakásban

A színek kiválasztása az otthonunkba nem könnyű feladat. Hiszen vannak kedvenc árnyalataink, melyekkel szeretjük körbevenni magunkat, vannak felkapott és divatos színek, és vannak azok, amelyek kellemes érzéseket, jó emlékeket ébresztenek bennünk, ezért döntünk mellettük. Azonban akár az egyéniségünknek, akár a helyiség funkciójának megfelelő színeket választunk, egy dologról nem szabad megfeledkeznünk: minden szín más hatással van ránk. A különböző árnyalatok befolyásolják a közérzetünket és érzelmi állapotunkat. Lehetnek megnyugtatóak, de akár emelhetik is a stressz szintünket, okozhatnak nyugtalanságot, ingerültséget vagy depressziót. Tehát nem elég csupán az esztétikai szempontokat figyelembe venni.

A szakértők szerint a merész és élénk színek bár izgalmasan mutatnak az enteriőrben, érzékszerveink számára túl erősek, stimulálóak lehetnek. Bizonyos árnyalatok nagyobb valószínűséggel keltenek stresszt és okoznak nyugtalanságot, ezekkel érdemes csínján bánni.

Neonsárga

A lágy, pasztell színek térhódítása után az utóbbi években divatossá váltak az erősebb neon színek. Gyakran találkozhatunk a neonsárga, a neonzöld és az élénk rózsaszín párosításaival a modern és fiatalos otthonokban. A sárga alapvetően egy kedvelt szín a lakberendezésben, hiszen vidám, energikus, jól társítható más színekkel, és hangulatossá teszi, feldobja a belső teret. Azonban nem mindegy, melyik tónusát választjuk. A neonsárga túlságosan ingerelheti az agy vizuális információk feldolgozásáért felelős területeit. Ez a szimpatikus idegrendszer fokozott izgalmához vezethet, és megemelheti a stresszhormonok szintjét. Persze, ettől még használhatunk a lakásban neonszíneket, azonban fontos tartani a mértéket: inkább kiegészítőket, kisebb lakberendezési tárgyakat szerezzünk be, és a dolgozószobát, társalgót vagy a teraszt díszítsük ezekkel az élénk árnyalatokkal.

Fekete

A fekete az elmúlt években igen népszerűvé vált a lakberendezésben, hiszen stílusos, elegáns és modern egyszerre. Ugyanakkor túlzott használata nyomasztó és lehangoló lehet, szomorúságot, depressziót okozhat. Mértékkel használva és megfelelő színekkel párosítva viszont kimondottan sikkes és ízléses, különlegessé teheti az enteriőrt.

Mire érdemes figyelni? Ne használjuk a feketét olyan helyiségekben, ahol kevés (vagy egyáltalán nincs) természetes fény. Sötét tónusok, szürke és barna helyett inkább világosabb, meleg árnyalatokkal társítsuk (kimondottan jól mutat például a natúr fával). Ha olyan erős kontrasztokat akarunk alkalmazni, mint a vörös és fekete vagy a fekete-fehér, akkor ezt legfeljebb egy sarokban (például az étkezőben) vagy kisebb helyiségben (például a konyhában) tegyük meg. Kimondottan jó, ha a fekete berendezést zöld növényekkel egészítjük ki, így életet és színt viszünk a térbe.

Lángvörös

Ha egy erős piros árnyalat uralkodik a térben, az a pulzusszám növekedéséhez vezethet, az autonóm idegrendszerre gyakorolt ​​​​hatása révén pedig szorongást, feszültséget okozhat. Éppen ezért jobb elkerülni a piros színt azokban a helyiségekben, ahol pihenni, kikapcsolódni szeretnénk. A dolgozószobában sem ajánlott használni, mert erős vibrálása által nehezíti a koncentrációt. Érdekes módon azonban a vörös jó hatással van az étvágyra, ezért ha mindenképpen szeretnénk a lakásban ezt a tónust alkalmazni, akkor a konyha vagy az étkező tökéletes helyszín erre. Vágyfokozó hatása miatt tehetünk piros kiegészítőket (például díszpárnákat) a hálószobába, de semmiképpen ne ez legyen uralkodó szín a pihenő helyiségekben.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.