Forrás: Getty
A festmények, faliképek életet visznek az enteriőrbe, és olyan karaktert, egyéniséget kölcsönöznek a belső tereknek, amit más típusú dekorációval nem nagyon lehet elérni. Egy jól megválasztott műalkotás sokkal több, mint egy utolsó simítás a lakás berendezésében. A művészettel való díszítés izgalmas és örömteli folyamat, ugyanakkor egy hangsúlyos festmény teljesen átalakíthatja a helyiség hangulatát. Éppen ezért fontos, hogy már a szoba berendezésénél számoljunk vele, és ennek megfelelően alakítsuk ki a helyiség stílusát.
1. Hogyan válasszuk ki a megfelelő alkotást?
Fontos, hogy mindenképpen tükrözze a személyiségünket a kép. Ne olyan alkotást válasszunk, amit mások dicsőítenek, hanem amelynek látványa jó érzéseket kelt bennünk, és szívesen nézzük akár éveken keresztül az otthonunkban.
Ne féljünk a kortárs művészettől, se a grafikáktól, olajfestményektől, tájképektől. Ami fontos, hogy a kiválasztott kép hatással legyen ránk. A lakás művészettel való díszítésében nincsenek szigorú szabályok, a látszólag egymással össze nem illő stílusok kontrasztja és lágy egybeolvadása is teremthet tökéletes összhangot.
2. Hagyjuk, hogy a műalkotás inspirálja a berendezést
Míg sokan utolsó simításként választanak egy képet a szoba üresen maradt falára, valójában egy művészeti alkotás zseniális kiindulópontot jelenthet a szoba berendezéséhez. Ha egy színes képről van szó, az árnyalatok visszaköszönhetnek az egyes bútordarabok, kiegészítők, dísztárgyak színeiben. Az enteriőr stílusát is könnyebben összhangba hozhatjuk a műalkotással, ha először a képet választjuk ki.
Ha nagy méretű képet szeretnénk hangsúlyos, központi helyre tenni, akkor figyeljünk arra, hogy a mögötte lévő falat semleges színűre fessük. Így az alkotás szinte kiemelkedik majd a térből. Egy képmegvilágító lámpával tovább fokozhatjuk a hatást. Ügyeljünk rá, hogy a környező bútorok mintázata vagy erős színei se nyomják el a festményt, a berendezés és az alkotás harmonikus egységet alkosson.
3. Figyelj a keretezésre
A kép keretének megválasztásánál mindenképpen vegyük figyelembe az alkotás és a lakás stílusát. Vannak olyan művészeti irányzatok, amelyek több mozgásteret engednek. Például modern, absztrakt faliképeknél akár feltűnő színű, látványosabb keretet is választhatunk.
4. A kép felrakása
Figyeljünk a felrakási magasságra: a kép középpontja nagyjából 150 centiméterre legyen a padlótól, így szemmagasságba kerül, és szinte vonzza a tekintetet. Ennél feljebb akkor se tegyünk, ha nagy a szoba belmagassága. Bár legtöbbször az egyik oldalfal középpontjában, egy nagyobb bútordarab felett helyezzük el a faliképet, ez nem kőbevésett szabály. Megtörhetjük ezt a szigorú rendet például több kép együttes felrakásával, melyeket akár eltoltan is elhelyezhetünk.
5. A különböző stílusok keverése
Amennyiben többféle műalkotást szeretnénk elhelyezni ugyanabban a térben, bátran hozzunk létre galériafalat, amely lehetőséget biztosít a méretek és stílusok keverésére. A klasszikus és modern képek esztétikus vegyítése érdekes és figyelemre méltó kompozíciót eredményezhet.