Forrás: Getty
1. Ellenőrizd a címkét
Mielőtt bármit is tennél, olvasd el a címkét. Bár a legtöbb mez poliészterből készül, lehet, hogy vannak rajta olyan részletek, amelyek különleges kezelést igényelnek. A gyártói ajánlások alapján tudod a legbiztonságosabban mosni a ruhadarabot.
2. Fordítsd ki
Mielőtt bedobnád a mosógépbe, fordítsd ki a mezedet. Ezzel megóvod a hímzéseket, logókat és matricákat a súrlódástól, különösen, ha egyszerre több mezt mosol. Így kevésbé fognak károsodni az apró részletek.
3. A mosás
Ha a címke esetleg olvashatatlanná vált, akkor is van egy általános szabály, amit követhetsz: a hideg vizes mosás a legjobb, mivel így elkerülheted, hogy a színek kifakuljanak. Válassz rövid mosási ciklust, hogy a mez anyaga ne sérüljön a hosszú centrifugálás alatt. Keress olyan mosószert, amely kifejezetten az erős szagok ellen hat, de ne tartalmazzon fehérítőt. Fontos, hogy kerüld az öblítőt, mert az rontja a poliészter szagelnyelő képességét, és megnehezíti a kellemetlen szagok eltávolítását.
4. A szárítás
Sose tedd a mezt szárítógépbe. A magas hőfok összezsugoríthatja az anyagot, és károsíthatja a felvarrókat. Ehelyett vedd ki a mosógépből, rázd ki, hogy kisimuljon, majd akaszd fel egy vállfára, vagy terítsd ki egy sima felületre száradni.
5. Extra tippek
Előkezelés
Mosás előtt nézd át a mezt. Ha látsz rajta különösen makacsnak tűnő foltokat, kezeld azokat megfelelő folteltávolítóval.
Mosás hasonló ruhákkal
Ne most együtt a mezt nehéz anyagokkal (például farmerrel), mert ezek túlságosan súrolhatják az érzékeny anyagot.
Azonnali szárítás
Miután kivetted a mosógépből a mezt, rögtön akaszd fel. Ez minimalizálja a gyűrődéseket, és segíti a gyors száradást.