Forrás: Getty
Házi praktikákra fel!
Szerencsére semmi okunk pánikba esni, ha épp a kedvenc szőnyegünk, terítőnk, esetleg kanapénk lett gyertyaviaszos, ugyanis az alábbi tippekkel tutira el fogjuk tüntetni ezeket a csúnya foltokat.
Előkészületek
Mielőtt nekiesnénk a gyertyaviasz eltüntetésének, mindig várjuk meg, hogy a folt alaposan kihűljön, ellenkező esetben nem csak az ujjainkat égetjük meg, hanem további károkat okozunk az adott bútorban vagy textilben, hiszen szétkenjük, és a mélyebb rétegekbe is eljut a faggyú. Épp ezért mindig legyünk türelmesek, és csak azután lássunk neki a tisztításnak, ha ténylegesen kihűlt a viasz.
#1 – A hideg segít
A hideg hatására kemény és porózus lesz a viasz. A terítőket, anyagszalvétákat és más ruhadarabokat nyugodtan tegyük egy éjszakára a fagyasztóba, így másnap könnyedén le fogjuk tudni szedni, illetve tördelni a fagyott viaszt. Ha ennek ellenére még apró viaszmaradványok lennének a szövetben, akkor 60 fokon mossuk ki a ruhákat – amennyiben az anyag ezt engedi. Az olyan nagyobb textileknél, melyek nem férnek be a fagyasztóba, tegyünk a viaszfoltra egy, vagy több jégakkut.
#2 – Papírtörlő
Amennyiben a viaszfolt nagyon vékony, vagy már a nagyját sikerült eltávolítanunk, akkor a maradékokat egy papírtörlő segítségével tudjuk eltüntetni. Ehhez tegyünk egy papírtörlőt a foltra, illetve az alá. Ezután fogjuk meg a közepesen forró vasalót és gőz nélkül vasaljunk át a folton, hogy a faggyú ismét megolvadjon. A folyékony viaszt a papírtörlők magukba fogják szívni. Amennyiben szintén marad némi folt, akkor mossuk ki az anyagot 60 fokon.
Vigyázat! Színes gyertyaviasz esetén inkább a fagyasztásos módszert válasszuk, ugyanis olvadás következtében a viasz megszínezheti az anyagot.
#3 – Hajszárító
Kifejezetten kényes anyagok esetén a hajszárítós módszer alkalmazását javasoljuk. Ehhez szintén tegyünk egy papírtörlőt vagy egy szalvétát a viaszfoltra, majd a hajszárító segítségével olvasszuk meg a faggyút, amit magába fog szívni a papírtörlő.