Forrás: Getty

Túl későn jön a jel
Kezdjük az alapokkal. A fű is élőlény, és ugyanúgy igényli a tápanyagokat, mint a paradicsompalánta vagy a muskátli. A gond csak az, hogy a gyep hajlamos eltitkolni, hogy valamiben hiányt szenved, egészen addig, amíg hirtelen sárgulni, foltosodni nem kezd, vagy egyszerűen „megfakul”. Ilyenkor pedig csak drasztikus változtatásokkal tudjuk újra zölddé varázsolni.
A műtrágya – gyors, látványos, de nem „zöld”
A klasszikus műtrágyák instant megoldást jelentenek. Szétszórod, meglocsolod, és napokon belül zöldebb lesz a fű, mint valaha. A legtöbb ilyen szer nitrogént, foszfort és káliumot tartalmaz – a fű kedvenc tápanyagai. Ha gyors javulásra vágysz – például a hétvégi kerti parti előtt –, akkor ez jó választás lehet.
De a műtrágya kicsit olyan, mint a gyorsétterem_ látványos, de nem feltétlenül egészséges hosszú távon. Ha túlzásba viszed, kiégetheti a füvet, és savanyíthatja a talajt. Ráadásul ha eső jön vagy túl sokat locsolsz, simán lemosódik, és viszi magával a tápanyagokat (meg a pénzedet).

Bio megoldások – lassabbak, de barátságosabbak
A komposzt, a szarvasmarha-trágya vagy a természetes, szerves gyeptrágyák lassabban hatnak, de hosszabb távon kiegyensúlyozottabb fejlődést biztosítanak. A talajnak is jót tesznek: nem csak etetik a füvet, de javítják annak szerkezetét, nedvességmegtartó képességét, továbbá támogatják a mikroorganizmusokat is. Márpedig ha a talaj él, a fű is élni fog. Ráadásul ezekkel nem kell annyira óvatosan bánnod. Ha egy kicsit túladagolod, maximum egy picit dúsabb lesz a gyep, de biztosan nem ég ki. Egy házi komposztáló ráadásul még a konyhai zöldhulladékot is hasznosítja.
Kombinálni is lehet
Sokan nem is választanak, inkább időzítenek. Tavasszal, amikor berobban a természet, jöhet egy kis műtrágya-alapú gyorssegély, nyáron és ősszel pedig a bio megoldás, hogy hosszú távon is építse a talajt. Egy jól megválasztott őszi szerves trágya például segíti a füvet a téli regenerációban.
A kulcs: figyeld a füvet, és ismerd a talajod
Akármivel is táplálod a gyepet, figyeld, hogyan reagál. Sűrűsödik és zöldül, vagy inkább sárgul és foltosodik? És ne feledd: a gyepet nem évente egyszer kell etetni, hanem rendszeresen, de mértékkel. Éppúgy, ahogy magadat is táplálod egy kiegyensúlyozott étrenddel.