Forrás: Getty
Íme, a négy legfontosabb szempont, hogy babaszobád tökéletesen felkészült lehessen kisbabád érkezésére.
Építkezz egy előre kiválasztott téma köré!
Legyünk őszinték! Egy babaszobát berendezni az egyik legjobb projekt a lakás egészében. Nem csupán azért, mert izgalmas dolog részt venni valamiben, amit egy leendő kis családtagnak készítünk elő. Azért is, mert ezt a dizájn szemszögéből a teljes szabadság jellemzi, ami a többi helyiségben nem mondható el. Jöhetnek a világos színek és karakteresebb berendezési elemek – sokkal inkább ezek, mint a megszokott, szabályos darabok.
A fő cél, hogy a kicsi szobája végeredményben megnyugtató és harmonikus legyen. Ezt úgy tudjuk a legbiztosabban elérni, ha egy adott tematika mentén építjük fel az egész berendezést. Akár az állatokra, akár a hercegekre és hercegnőkre esik a választásunk, ezek a központi elemek minden egyes döntésnél irányadóként szolgálnak majd, hogy a szobabelső garantáltan egységes képet mutasson.
De ha nincs konkrét ötleted, milyen téma köré építsd a szobát, kezd azzal, hogy kiválasztasz egy karakteres mintát, ami egymaga végigvezet majd a szobán a színek és hangulatok tekintetében. Segít lépésről lépésre felépíteni a szobabelsőt, hiszen koordinációs pontként szolgál majd.
Gondolkodj multifunkcionálisan!
Ha valahol, a gyerekszobában kiemelten fontos az előrelátó tervezés. A gyerkőc sorra fújja majd el a gyertyákat a születésnapi tortáján, és ahogy rohannak az évek, úgy kell tartania a lépést velük a szobának is. Ezért nem okos dolog olyan bútorokba ölnünk egy halom pénzt, melyek az első, legfeljebb a második évben tesznek jó szolgálatot itt, majd cserére jelentkeznek. Inkább olyan elemeket keressünk, melyek a szoba kis lakójával együtt nőhetnek fel.
Manapság szerencsére rengeteg multifunkcionális bútor kapható a lakberendezési áruházakban. Ilyen például a komód tetejére illeszthető öltöztető szivacs, mellyel a szekrény ideiglenesen pelenkázóvá alakítható.
De nem szabad csupán a gyerekbútorokra fókuszálnunk ezt a kérdést, figyeljünk a többi berendezési elemre is. A hintaszékhez választott lábtartó lehet például egy ottomán is, mely értékes tárolóhelyek rejt magában, és később jól megfér majd a nappaliban is.
Tároló, tároló, tároló
Talán mondanunk sem kell, hogy a babaszoba a kellékek és kiegészítők gyűjtőhelye. Ezeknek pedig hely kell. Nagyon sok hely. Ideális esetben a különböző dobozok, ládák és szekrényelemek nem csupán praktikus szerepkört tölthetnek be, de segítenek rendezetten, ezáltal esztétikai szempontból kellemes keretekben tartani a szoba összképét.
És itt tartsuk szem előtt, hogy olyan elemeket válasszunk ki, melyek hosszú éveken át tudják majd szolgálni gyermekünket. Az évek múlásával a játékok szaporodnak és egyre nagyobbak is lesznek. Tervezzünk ennek megfelelően.
Mindeközben persze a vizuális szempontokról se feledkezzünk meg. Habár manapság nagyon trendiek a nyitott polcos bútorelemek, a babaszobában a zárt szekrényekkel lehet, hogy jobban jársz. Ahogy cseperednek a gyerekek, úgy szaporodik majd a rendetlenség is a polcokon. Ezeket pedig két rendrakás között jobb inkább elrejteni.
A kényelem legyen a legfontosabb
A babaszoba mindenekelőtt egy meleg, puha, biztonságos helyiség kell, hogy legyen. Ez a legelső szempont. Nem csupán a baba miatt fontos ez, de a szülők miatt is, akik a nap – és az éjszaka – jelenetős részét itt töltik majd féltett kincsükkel. Éppen ezért olyan kényelmesnek kell lennie, mint a lakás minden más részének együttvéve.
Ehhez pedig a rétegezés a kulcs. Puha anyagok és plüss textilek minden elképzelhető keveréke jöhet ide, ahogy a színek és mintázatok is mehetnek egymásra. De ne féljünk a játékoktól sem. Bár a kicsi még nem tud játszani velük, egy-egy plüss kedvenc a kényelem és az esztétikum érzetét erősítheti a szobában.