A bélelés hozzávalói
Mi történik egy kéményseprő-ellenőrzéskor? Alapesetben minden égéstermék-elvezetőt évi egy alkalommal ellenőriz a közszolgáltató. A meghirdetett ellenőrzési időpontban a kéményseprő ellenőrzi, és szükség esetén tisztítja az ingatlan kéményeit, égéstermék-elvezető berendezéseit. A kéményseprő gáztüzelő berendezések esetében nézi az égéstermék maradéktalan eltávozását is. Mindemellett meg kell győződnie az égéstermék-elvezető berendezés átjárhatóságáról az esetleges hibáiról, szabálytalanságokról a teljes nyomvonal mentén. E tevékenységhez célszerszámokat és kéményseprő-ipari vizsgálóeszközöket, adott esetben műszereket alkalmaz. Munkavégzésének megtörténtét igazoltatja.
A bélelés haszna
A rutinellenőrzések során sokszor kiderül, hogy a kémény bélelésre szorul. Kéményt bélelni azért fontos, mert szilikátanyaggal nem érintkezhet az égéstermék, azaz vakolattal, cementtel, téglával, mésszel és tulajdonképpen semmilyen építőanyaggal sem, hiszen minden építőanyagban van szilikát. Még érthetőbben: a gáz égéstermékei az évek során meggyengítik a habarcsot, a téglát, így téve statikailag veszélyessé a kémény szerkezetét, növelve ezzel az esetlegesen visszaáramló szén-monoxid kockázatát. Ennek a negatív folyamatnak a megelőzését szolgálja a kéménybélelés, amely a leggyakoribb feladat a kéménytechnikai munkák közül.
Anyagok, árak
A kéményt az adott fűtési rendszernek megfelelően kell kibélelni. Többféle technológia, és többféle alkalmazható anyag létezik, de a kéménybélelés kivitelezési módját alapvetően mindig a tüzelési technológiához kell igazítani. A bélelés lehet koracél vagy alumínium, illetve turbós kéményeknél műanyag, valamint a gáz- és fatüzelésnél egyaránt alkalmazható Furánflex. A bélelés métere munkadíjjal együtt általában 12-16 000 Ft. A munkák járhatnak nagyobb felfordulással, minden attól függ, hány méter a kémény és vannak-e benne kanyarok. Az egyszerűbb, amikor nincs, ilyenkor a kéménybélelési munkákkal pár óra alatt megvannak a mesterek.
Az elodázás ára
Persze el lehet húzni egy ellenőrzés után a javítást de ha a katasztrófavédelem, amely egyelőre külön jár a kéményseprőktől, a munkálatok megkezdése előtt kijön egy szúrópróbaszerű ellenőrzésre, úgy büntethet, alapos indok esetén pedig ki is köttetheti a gázt, így a visszakapcsolás, a bírság és a javíttatás költsége olyan magasra rúghat, hogy az bizony életre szóló lecke rendkövető magatartásból. Márpedig a katasztrófavédelem csöngethet a kéményseprő távozása után, a kéményseprőnek ugyanis át kell jelentenie a hibalistát a katasztrófavédelemnek. Egyéni mérlegelés kérdése, ki meddig feszíti a húrt.
Tudtad-e, hogy…
- …2015. szeptember 26-tól az uniós szabályozás értelmében már csak kondenzációs kazánok építhetők be az otthonokba?
- … a kondenzációs kazánok speciális kéménybélelést kívánnak?
- … a kéményseprő hibalistája gyakran életveszélyes kockázatokra hívja fel a figyelmet? n
Forrás: www.hartandcooley.com, www.hollywoodreporter.com