Fotó: Europress
- Az elhelyezkedés. Nézz, kérdezz utána a szomszédoknak, járd körbe a környéket, van-e szórakozóhely, kellemetlen szagokat, esetleg káros anyagokat kibocsátó üzem, illetve milyen emberek élnek arra fele. Ha állandóan buliznak a szomszédban, vagy nem mernél este végigmenni az utcán, akkor inkább felejtsd is el és keresgélj tovább.
- A főbérlő. Ha már elsőre nem szimpatikus, akkor valószínűleg másodjára sem lesz. Ez pedig hosszútávon fontos, hiszen jó pár hónapig rendszeresen kapcsolatba lesztek. Ha elromlik valami, neki kell jelezned, stb…
- A szerződés. Ez talán az egyik legfontosabb tanács: ha nincs szerződés, nincs üzlet. Csakis úgy vegyél ki lakást, hogy szerződést köttök. Ezt olvasd el alaposan, az apró betűs részt is, pénzről, változásokról, időről, javításokról, mindenről legyen benne szó részletesen!
- A kaució és a bérleti díj. Részletesen beszéljétek meg, hogy mikor, miért és mennyit kell fizetned, változhat-e a bérleti díj, mennyivel, meddig kell fizetned, milyen módon, és így tovább. Mondanunk sem kell, hogy ezeket is rögzítsétek írásban a szerződésben.
- Rezsi, számlák. Előre kérdezd meg, hogy mi mennyi szokott lenni (télen és nyáron egyaránt), milyen számlák vannak, kinek jönnek, kinek kell befizetni és milyen módon. Szerződésbe írjátok bele szintén!
- A lakás állapota. Ne vegyél ki lakást úgy, hogy nem nézed meg alaposan. Mert ha már aláírtál papírt, és utána veszed észre, hogy olyan gusztustalan a kád, hogy bele sem ülnél, akkor az lehet, hogy a kauciódba fog kerülni… A hibákat viszont rögzítsétek, hogy a kiköltözéskor ne neked kelljen kifizetned olyan károkat, amiket nem is te okoztál.