Forrás: Getty

Díszhagyma ültetése – Így borulhat a te kerted is csodaszép lila virágokba

Mikor ültess díszhagymát?

A díszhagymák ültetésének legideálisabb időszaka az ősz, jellemzően szeptember végétől november közepéig, így pont időben vagy. Az időzítés fontos, mert a hagymák még a téli fagyok előtt gyökeret kell, hogy eresszenek. Ha túl korán ülteted el őket, az időjárás melegebb lehet, ami idő előtti növekedéshez vezethet. Ha túl későn kerülnek a földbe a hagymák, akkor pedig nem lesz elegendő idejük a gyökérfejlődésre, és sokkal nehezebb lesz őket életben tartani.

Hogyan válassz neki megfelelő helyet?

A díszhagymák a napos helyet kedvelik, ahol legalább napi 6-8 óra közvetlen napsütést kapnak. Fontos, hogy a talaj jól vízáteresztő legyen, mivel a pangó víz könnyen károsíthatja a hagymákat. Ha kerted talaja nehéz, agyagos, érdemes homokkal vagy komposzttal feljavítani. Ezen kívül a díszhagymák jól mutatnak szegélyként vagy ágyások közepén, ahol kiemelkedhetnek a többi növény közül.

Ültetési mélység és távolság

A díszhagymák ültetési mélysége általában a hagyma méretétől függ. Általános szabály, hogy a hagymát legalább kétszer olyan mélyre ültesd, mint amilyen magas maga a hagyma. Ha tehát egy 5 cm magas hagymával van dolgod, akkor 10-15 cm mélyre ültesd. Az ültetési távolság szintén fontos: hagymánként legalább 15-20 cm-t hagyj, hogy a növények később ne zavarják egymást a növekedésben.

Díszhagyma ültetése – Így borulhat a te kerted is csodaszép lila virágokba
Forrás: Getty

Ültetés

Miután előkészítetted a talajt és kijelölted a megfelelő helyet, következhet maga az ültetés. Ültesd el a hagymákat a már említett mélységbe, és ügyelj arra, hogy a hagyma hegyes vége felfelé nézzen. Miután elültetted őket, takard be a gödröt földdel, és óvatosan nyomkodd le a talajt. Az ültetés után alaposan öntözd meg a területet, hogy a hagymák körüli föld összetömörödjön, és megkezdődhessen a gyökérképződés.

Díszhagyma ültetése – Így borulhat a te kerted is csodaszép lila virágokba
Forrás: Getty

Téli védelem és gondozás

A díszhagymák általában jól tűrik a telet, de érdemes a talajt mulccsal vagy falevelekkel takarni, hogy megvédd a hagymákat a kemény fagyoktól. Ha nagyon kemény tél várható, akár egy réteg szalma vagy szőnyeganyag is segíthet a védelemben. Fontos, hogy a takaróanyagot tavasszal időben eltávolítsd, amikor a hajtások megjelennek, hogy ne akadályozd a növekedésüket.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.