Műanyag erkélyajtó, Fotó: Europress
Ahogy közeledik, illetve meg is érkezik a nyár, és vele együtt a jó idő, a kert mellett a figyelem az erkélyre, illetve a teraszra irányul. Ha már időszerű a felújításuk, mielőtt belecsapsz a munkálatokba, először a felújítást mindenképp az erkélyajtóval kezd, és csak utána láss neki minden másnak. Háromféle erkélyajtó típus van: a műanyag erkélyajtó, a fa erkélyajtó és a fém erkélyajtó. Segítségünkre ezúttal a Tiszaajtó Kft. munkatársa, Kapusi Zoltán érkezett, aki cégével együtt a műanyag erkélyajtók mellett teszi le voksát. “Mi csak ilyenekkel foglalkozunk, mert szerintünk ez a legjobb. A fa ugyanis megvetemedik, a fém pedig mivel jó hővezető, télen kivezeti a lakásból a meleget. Bár vannak már hőhíd menetes fém erkélyajtók, az nagyon drága megoldás.” – mondta a szakember.
A műanyag erkélyajtó típusai
- nyíló
- átmenőkilincses
- bukó-nyíló
- toló-bukó
- emelő-toló
Hova milyet?
“Panelba a sima bukó-nyíló, egy kilincses verziót ajánljuk” – kezdi szakértőnk – “aminek az ára a nettó 35-75 ezer forint között mozog attól függően, hogy milyen extrákkal kéri a megrendelő. Van a családi házba való átmenő kilincses, aminek előnye az egyszerűsített bejárati ajtó szárny, illetve az, hogy mindkét oldalról nyílik, kulccsal működő. Ez akkor jó különösen, ha a ház mögött van a garázs, így ha hazaérünk, a teraszon keresztül is bejuthatunk, nem kell visszamennünk a bejárathoz. Ez lehet 1 és 2 szárnyú, kifele és befele nyíló, utóbbi pedig bukó nyíló is. Ennek az ára 65-90 ezer forint között van. De választható családi házba az eggyel drágább kategóriás toló-bukó erkélyajtó is, ami 150-300 forint, illetve az emelő-toló erkélyajtó, aminek hátránya, hogy drága, 800 ezertől egészen 4 millió forintig is felmehet az ára. Viszont előnye, hogy még egy 4 éves gyerek is, akár kisujjal kinyitja. A toló-bukót viszont maximum 2,5 méter széles és 2,2 méter magas erkélyajtónál ajánljuk, ennél nem ajánlott nagyobb erkélyajtót ilyenből készíteni, mert megterheli a vasalatot és az egész szerkezetet. Efelett a méret felett mi az emelő-toló megoldást ajánljuk. Végezetül teraszra az egykilincses váltószárnyas erkélyajtót ajánljuk, ha nem kell zárni, mert csak belső működtetésre van. Ez alumínium küszöbbel is készíthető, és akár két szárnyú változatban is.”
A műanyag erkélyajtó előnyei
- hőszigetelő szempontból a legjobb
- nem igényel utólagos kezelést sem
- könnyű tisztítani, ráadásul évente elég csupán kétszer átmosni
Hátrányai
- Műanyag nyílászáróknál különösen érdemes odafigyelni a rendszeres szellőztetésre, mert ha elmarad, könnyebben penészesedhet a lakás.
- Ha megsérül, nem lehet kijavítani a műanyagot, hanem az egész erkélyajtót cserélni kell. Viszont nehezebben is sérül, mint a fa, vagy a fém.
A szakértő tanácsa: Bár a világ minden táján készítenek műanyag erkélyajtókat, mi a német gyártmányú (Kömmerling) ajtókra esküszünk. Ráadásul mivel egyedi gyártás van, így már sablon méretek sincsenek, az összes ajtó a megadott, egyedi méret szerint készül. És amire figyeljünk: 5 év garancia legalább legyen az ajtóra! Látogass vissza, mert a műanyag erkélyajtó után hamarosan a fa erkélyajtók típusaival, előnyeivel és hátrányaival is foglalkozunk!