Forrás: Getty
A téli hónapokban gyakran vehetünk észre páralecsapódást az ablakokon és túlzott nedvességet az otthonunk levegőjében. Ráadásul mindez megfelelő szellőzés hiányában penészedést okozhat. A párátlanító készülékek mellett bevethetünk természetes megoldásokat is a páratartalom optimalizálására és a penészgombák elleni védekezésre. Mégpedig azokat a szobanövényeket, amelyek a levegőből is felszívják a nedvességet, mentesítve ezzel otthonunkat a nem kívánt nyirkosságtól.
Ezek a növények a leveleiken keresztül szívják fel vizet a környezetből, és a gyökereikhez juttatják azt. Mivel mutatós, zöldellő fajtákról van szó, nemcsak szárazabbá, szebbé is teszik az otthonunkat.
Páfrányok
A páfrányok kimondottan szeretik, ha nedves környezetben helyezik el őket. Választhatunk boston páfrányt, spárga páfrányt vagy madárfészek páfrányt, mindegyik segíteni fog a nyirkosabb helyiségek párátlanításában.
A legtöbb páfrány a közepes erősségű közvetett fényt kedveli, és a gyenge fényt is elviseli, azonban az erős, közvetlen napfényt nem bírják. Ha a leveleik megbarnulnak, az helytelen öntözés jele lehet – érdemes a szobanövények földjébe nedvességmérőt helyezni.
Szobai futóka
A szobai futóka egy rendkívül igénytelen növény, amely nagyon kevés fénnyel beéri, ezért ideális választás félhomályos szobákba vagy akár a fürdőszobába, konyhába, ahol sok nedvesség van. Trópusi növény lévén ugyanis nagyon fontos neki a nyirkos környezet, és rendkívül jól tisztítja a levegőt.
Bromélia
Egy másik, szintén trópusi éghajlaton őshonos növény a bromélia, amely mindamellett, hogy magasabb páratartalom mellett növekszik és a levelein keresztül szívja fel a nedvességet, még csodálatos, élénk színű virággal is megörvendeztet bennünket. A broméliákat érdemes napos helyre tenni, és ügyelni arra, hogy megfelelő mennyiségű vízhez jussanak.
Szobafikusz
Nagyon jó alkalmazkodóképessége és mutatós megjelenése miatt is kedvelt a trópusi éghajlatról származó szobafikusz. Látványos, impozáns növény amely akár 2 méteres magasságot is elérhet, sötétzöld levelei pedig a 20-30 centiméteresek is lehetnek. Közepes fényigényű, de a tűző napot és a huzatot nem bírja, a nedves levegőt és a magas páratartalmat viszont annál inkább.
Orchidea
Az orchideák hazánkban is igen népszerűek egzotikus megjelenésük, változatos színeik és jellegzetes, szemet gyönyörködtető virágaik miatt. A nedves környezetet kedvelik, mert magas páratartalom mellett képesek léggyökereiken keresztül felvenni a vizet. Gondozásuknál fontos figyelni arra, hogy elegendő szűrt fényt kapjanak, és leveleiket rendszeresen kell permetezni. A 20-25 Celsius-fok közötti környezet az ideális számukra, az ennél alacsonyabb hőmérsékletet megsínylik.