Forrás: Getty
Olvass tovább, hogy megtudd, hogyan tudsz egy jól működő otthont fenntartani akkor is, ha úgy érzed, soha nincs elég idő a napban.
Tegyél különbséget rendrakás, takarítás és rendszerezés között
Ez három különböző feladat, és nem csinálhatod őket egyszerre. Ha nekiállsz rendet rakni, először tedd el azokat a dolgokat, amiknek van helyük, dobd ki a szemetet, és készíts egy halmot azokról, amiket rendszerezni kell. Ezután takaríts: porolj, porszívózz fel és fertőtleníts. Végül rendszerezz: tedd vissza a helyükre a tárgyakat, és válogasd szét a dolgokat. A három külön lépés megkönnyíti a feladatokat, és könnyebben beilleszthetővé teszi őket a zsúfolt időbeosztásba.
Próbáld ki az „öt tárgy” rendrakási módszert
Egy rendetlen térben csak ötféle tárgy létezik: szemét, edények, szennyes, olyan dolgok, amiknek van helyük, és olyan dolgok, amiknek (már) nincs. Kezdd azzal, hogy ezekkel a felsorolt sorrendben foglalkozol. Egy sűrű hét közepén már az is sokat segíthet, ha két percet szánsz arra, hogy kidobj minden szétszórt vizespalackot vagy ételmaradékot. Ha több időd van, haladj végig a listán.
Adj helyet a piszkos edényeknek
Az edények a házimunkák Mount Everestjei. Szerezz be egy szárítórácsot, amin napközben gyűjtheted a piszkos edényeket. Ez nemcsak azt biztosítja, hogy a mosogató tiszta és használható maradjon, de vizuálisan sem olyan nyomasztó. Amikor van időd, egyszerűen helyezd át az edényeket a mosogatógépbe.
Ki mondta, hogy a ruhákat össze kell hajtani?
Vannak olyanok, akik a házimunkát úgy egyszerűsítik, hogy nem hajtogatnak a ruhákat, inkább felakasztják az ingeket, a többit pedig kosarakba dobálják.
Nevezz ki „napzáró teendőket”
A nap végén szánj egy kis időt – bármennyit is – a legfontosabb feladatokra, amelyek előkészítik a terepet a következő napra. Ezek egyszerű dolgok, amelyek egyben a legfunkcionálisabbak is, például a szemét kivitele, a konyhasziget tisztítása, a tízóraik előkészítése és a mosogatógép bepakolása. Nem kell tökéletesnek lennie a lakásnak, de igenis működnie kell, amihez ezek a feladatot elengedhetetlenek.
Hagyd elő a porszívót
Ez vonatkozik minden olyan takarítóeszközre, amit gyakran használsz. Bár lehet, hogy esztétikailag szebb, ha minden takarítószert a szekrényben tartasz, ha kint hagyod őket, könnyebben hozzáférsz, amikor időd vagy kedved van takarítani.
Próbálj ki egy takarítási táblát
Amikor a mentális energiád elapad, nehéz lehet felismerni, hogy pontosan mi szükséges ahhoz, hogy egy helyiséget ismét működőképes állapotba hozz. Ehhez használhatsz például egy takarítási táblát. A feladatok a „teendők” oszlopban kezdődnek, és a „kész” oszlopba kerülnek át, amikor befejezted őket. Amikor észreveszed, hogy egy feladatot újra meg kell csinálni, visszarakhatod a „teendők” közé.
Használj időzítőt
Gyakran túlbecsüljük, mennyi időt vesz igénybe egy adott feladat. Egy– lehetőleg vizuális – időzítő beállítása viszont segíthet felismerni, hogy egy olyan feladat, amelyet örökkévalóságnak gondoltunk, valójában csak néhány percbe kerül. Ha pedig csak 15 perced van egy nap házimunkára, próbáld meg beállítani az időzítőt, és nézd meg, mennyi mindent tudsz elvégezni ennyi idő alatt.
Találj egy ütemtervet, ami neked működik
Alakíts ki egy olyan rutint, ami nálad tényleg működik. Ha a hétközbeni takarítás nem reális opció, válts hétvégére. Ha viszont a hétvégét inkább pihenésre használnád, próbálj meg olyan “napzáró feladatok” listát készíteni, amely illeszkedik a hétköznapjaid ütemezéséhez.