Forrás: Getty

Szabad-e külső festéket használni belső terekben?

Magas VOC-tartalom

A külső festék sokkal több VOC-t – azaz illékony szerves vegyületet – tartalmaz, amely káros gázokat bocsát ki és veszélyes lehet az egészségre. Különösen fűtésszezon idején, ugyanis a meleg hatására ezek az anyagok még könnyebben kioldódnak. Belső térben ezek a vegyületek hosszú ideig megmaradnak a levegőben, és csak nagyon-nagyon sok szellőztetéssel lehetne fenntartani a levegő frissességét.

Nem kompatibilis

A külső festék egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy ellenáll az időjárás viszontagságainak, ami miatt kissé rugalmas a felülete. Ez a rugalmasság azonban belső térben nem ideális, mert könnyebben sérül a mindennapok során.

Kevésbé hatékony és hosszabb a száradási idő

Egy kültéri festék általában több réteget igényel ugyanannyi felület lefedéséhez, mint egy beltéri. Emellett a száradási ideje is hosszabb, ami miatt a kellemetlen szagok is tovább maradhatnak a levegőben.

Mi a helyzet a beltéri festék kültéri felhasználásával?

Ugyanígy a beltéri festéket sem szabad kültéren használni, mivel nem tartalmazza azokat az adalékokat, amelyek szükségesek az időjárásállósághoz, valamint a gombásodás megelőzéséhez. Emellett a napsugarak hatására a beltéri festék színe is gyorsabban fakul kültéren.

Milyen festékeket ajánlanak a szakemberek beltérre?

Manapság már nagyon elterjedtek az alacsony VOC-tartalmú festékek, amelyek szuper gyorsan száradnak, illetve könnyen kezelhetők is. A környezetbarát variációk is nagyon jól működnek beltéren, különösen a nappaliban vagy az étkezőben, ahol jellemzően nem éri nedvesség a falakat. A gyerekszobában, a fürdőben vagy a konyhában a vízálló, mosható festék pedig jelentősen megkönnyíti majd a falak tisztán tartását az évek során.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.