Forrás: Getty
Amikor látogatók érkeznek otthonunkba, szeretünk jó benyomást kelteni, és tiszta, rendezett környezetben, felkészülten várni őket. Ugyanakkor előfordul, hogy erre nincsen lehetőségünk, mert váratlanul toppannak be a vendégek. Rachel Hoffman író és rendszerezés-guru több könyvet is írt a rendrakás és takarítás témájában. Az ő tippjeivel többé nem jelent gondot, ha rumli van otthon, és gyorsan kell cselekedni.
Fókuszáljunk egy területre
„Mindig ott kezdjük a rendrakást, ahol várhatóan a legtöbb időt fogjuk tölteni” – javasolja Hoffman, aki szerint csak az időt vesztegetjük, ha az egész lakást össze akarjuk kapni. Ne aggódjunk azok miatt a szobák miatt, amiket nem fognak látni a vendégek. Nyugodtan csukjuk be a hálószobaajtót és zárjuk le azokat a, „privát területeket”, ahova nem akarjuk, hogy a látogatók bemenjenek. Ha egy ismerős telefonál, hogy tíz perc múlva ott van, akkor első lépésben jelöljük ki a lakás azon részeit, ahová az illetőt invitáljuk, és igyekezzünk azt rendbe kapni.
A konyha legyen rendben
A konyhát nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hiszen a vendégeket egy üdítővel, egy kávéval vagy egy kis ropogtatni valóval biztosan megkínáljuk. Ezért érdemes a nagyobb hangsúlyt erre a helyiségre fektetni, és sietve elpakolni, majd letisztítani a pultot. A koszos edények mehetnek a mosogatógépbe, vagy legalább öblítsük el gyorsan az apróbb dolgokat, a nagyobb, súrolásra szoruló koszos edényeket pedig rejtsük a mosogató alá. A szemetet vigyük ki, hogy ne legyen kellemetlen szag, és esetleg tegyünk fel főni egy finom, illatos teát.
Nappali és étkező
A nappaliban a dohányzóasztalra, az étkezőben pedig a konyhaasztalra fókuszáljunk, hiszen jellemzően itt halmozódik fel sok apróság, amelyek rendetlen hatást keltenek. Pakoljuk el gyorsan ezeket a tárgyakat – ha más nem, dobáljuk be őket a szekrénybe –, és töröljük le az asztallapokat. Már ennyitől tisztábbnak tűnik majd a szoba. Gondoljuk ki, hol fogjuk ülőhellyel kínálni a vendéget, és tegyünk szabaddá egy széket a számára. A kanapén igazítsuk meg a huzatot és a párnákat, ettől egyből rendezetté válik a helyiség.
Fürdőszoba
A fürdőszobát és a mosdót mindenképpen át kell nézni, mert sosem tudhatjuk, hogy mikor akarja használni valaki. Ha szükséges, gyorsan takarítsuk ki a wc-t és a mosdókagylót, valamint készítsünk ki tiszta kéztörlőt.
Az első benyomás
A bejárat és az előszoba az első, amit az érkező vendégek meglátnak. Ezért Hoffman azt javasolja, hogy menjünk ki a házból, majd sétáljunk vissza, mintha most érkeznénk. Útközben pedig nézzük meg, van-e bármilyen zavaró dolog az előtérben. Figyeljünk rá, hogy legyen egy szabad fogas, ahová a vendég a kabátját teheti, a saját lábbeliket pedig helyezzük el a cipősszekrényben. Ha a fogadótér rendezett hatást kelt, azzal egyből pozitív benyomást tehetünk.