Forrás: Getty
Szembenézni a kihívásokkal
Lássuk be, vannak olyan helyek a lakásban, amelyekkel egyszerűen nem boldogulunk: legyen ez egy telepakolt konyhapult vagy agyonzsúfolt éjjeliszekrény, valahogy úgy érezzük, semmit nem tudunk nélkülözni azon dolgok közül, amelyek itt kaptak helyet. Ugyanakkor a kialakult káosz már bennünket is zavar, és a rendetlenségben nem találunk meg semmit. Ilyenkor érdemes választani egy rendszerezési technikát, és szigorúan végigmenni az egyes pontokon – bármennyire is nehéznek tűnik elsőre. Sokkal könnyebb hozzálátni egy nagy, kihívást jelentő feladatnak úgy, ha strukturált megközelítést, logikusan felépített technikát alkalmazunk, és lépésről lépésre haladunk.
Az 1-3-5 szabály
Ennek a rendszerezési módnak a koncepciója viszonylag egyszerű. Először is, mielőtt nekikezdünk, pontosan határozzuk meg a célt. Minél konkrétabb az elképzelés annál jobb. Tehát ne az egész lakást akarjuk átrendezni, hanem mondjuk az előszobai szekrényt rendbe tenni. És most nézzük a lépéseket: 1 fő feladat meghatározása, amely segít elérni a célunkat. (pl. a szekrény teljes kiürítése.)
Ha ezzel megvagyunk, tűzzünk ki 3 másodlagos feladatot, amelyek könnyebben megoldhatók, mint az első, vagyis nem igényelnek annyi időt, mégis segítik a cél elérését. Például:
1. Az adott évszakban nem hordott ruhák elpakolása;
2. A soha nem hordott (kinőtt, megunt) ruhák kidobása;
3. A szekrény belső elrendezésének (cipők, kiegészítők, kabátok helyének) meghatározása.
A másodlagos feladatokat el is oszthatjuk időben, tehát nem kell egy napon megcsinálnunk mind a hármat.
Végezetül pedig 5 kisebb feladattal fejezzük be a rendszerezést, amelyek minimális erőfeszítéssel elvégezhetőek. Törekedjünk arra, hogy a későbbiekben elég legyen ez az öt apró simítás ahhoz, hogy a rendezett hatást fenntartsuk, és ezeket bizonyos időközönként végezzük is el.
Például az öt apróság lehet a következő:
1. A
szekrénybe kerülő kisebb szemétdarabok kidobása
2. A poros cipők, kiegészítők áttörlése;
3. A koszos kabátok, ruhák kimosása;
4. A kisebb tárolók, szekrényrendszerezők szortírozása (minden a saját fakkjában legyen)
5. A nem oda való, csak véletlenül a szekrénybe keveredő apróságok eltávolítása
Az 1-3-5 módszer sikeresen alkalmazható otthonunk minden területének rendezésére, ha átgondoltan határozzuk meg az egyes lépéseket, és valóban végig is megyünk rajtuk.