Forrás: Getty

Hogyan hasznosítsuk újra az elektronikai eszközöket a szakértők szerint?

Mindannyian tudjuk (remélhetőleg!), hogy egy régi telefont nem szabad egyszerűen a szemétbe dobni. A probléma az, hogy az elektronikai eszközökhöz nem létezik heti szinten működő szemétszállítási szolgáltatás, mint a háztartási hulladékhoz vagy az újrahasznosításhoz. Ezért ránk, fogyasztókra hárul a feladat, hogy kitaláljuk, mihez kezdjünk az elektronikai eszközeinkkel, miután lejárt az idejük (ahelyett, hogy csak a fiókban halmoznánk őket).

Miért fontos újrahasznosítani az elektronikai eszközöket?

Először is fontos megérteni, miért kell tudatosan gondoskodnunk a régi technológiai eszközeinkről. A szakértők szerint szó szerint a környezetet mentjük meg azzal, ha újrahasznosítjuk a régi elektronikai eszközöket. A régi készülékek számos értékes elemet, például aranyat, ezüstöt, palládiumot és platinát tartalmaznak. Ezek lényegében ritkaföldfémek, amelyeket vissza kell nyerni, de ha egyszerűen a szemétbe kerülnek, örökre elvesznek.

Bár mi nem tudjuk kinyerni ezeket az elemeket a telefonokból, ha olyan cégeknek adjuk őket, akik az elektronikai hulladék újrahasznosításával foglalkoznak, két dolgot érünk el. Először is, ezek a cégek szétválaszthatják és újraértékesíthetik az elektronikai eszközök anyagait, amikor egyszerre több ezer telefont és számítógépet dolgoznak fel. Másodszor: az arany kinyerése az egyik legkörnyezetszennyezőbb bányászati folyamat, így azzal, hogy megbízható újrahasznosítónak adod a készülékeidet, valójában segíted a környezetet. Ezzel egyidejűleg ezek az anyagok visszakerülnek a körforgásba, elektronikai eszközökbe vagy ékszerekbe – tehát valódi módon véded vele a környezetet.

Milyen elektronikai eszközöket lehet újrahasznosítani?

A jó hír az, hogy számos régi kütyünk újrahasznosítható. Az ezekben található anyagok közel 95%-a visszanyerhető, ha hatékonyan történik a feldolgozás. Ez azt jelenti, hogy telefonjaink, laptopjaink, táblagépeink és számítógépeink – sőt, még a televíziók is – mind alkalmasak erre.

Hogyan készítsük elő az elektronikai eszközöket az újrahasznosításra?

Mivel életünk gyakran a készülékeinkben van, néhány óvintézkedést meg kell tennünk az újrahasznosítás előtt. A készülékeinken például személyes adatok vannak. Ha tehát biztosítani akarod, hogy az adataid biztonságban legyenek, győződj meg arról, hogy az adataidat letörölted.

Bár egyes programok ezt a feladatot is elvégzik, a legnagyobb nyugalom érdekében először készíts biztonsági mentést az adataidról, ha azok nem a felhőben vannak tárolva, vagy nincsenek biztonságban egy másik eszközön. Ezután töröld le az adatokat.

Tippek a felelősségteljes elektronikai hulladékkezeléshez

Bár nem minden elektronikai eszköz újrahasznosítható, fontos, hogy megfelelően kezeljük őket. Ez különösen igaz az olyan veszélyes anyagokat tartalmazó eszközökre, mint a lítiumion akkumulátorok, amelyek tüzet okozhatnak. Ennek mindenképp érdemes utánajárni, mielőtt bármilyen eszközt (vagy annak alkatrészét) a szemétre dobnánk.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.