Forrás: Getty
Mi is az a „szándékos rendetlenség”?
Ahogy több ízben is írtunk róla, hogy a minimalizmus bizony leáldozóban van. Ez az új lakberendezési irányzat is arra buzdít, hogy felejtsd el a tökéletesen szimmetrikus dekorációt, a mindig makulátlan otthont, és inkább teremts életszerűbb hangulatot. Az ötlet lényege, hogy egy picit „megbolondított”, szándékosan nem tökéletes, de jól átgondolt részletekkel ruházd fel az otthonodat, hogy az ne csak szép, otthonos is legyen. Úgy is mondhatjuk: a tökéletlen az új tökéletes.
No, de miben lesz ez más, mint a rendetlenség?
Rétegezz, de ne zsúfold túl!
A „ szándékos rendetlenség” alapja a rétegezés. Például rakj egy szép plédet a kanapéra, de ne hajtsd össze katonásan – csak dobd le úgy, mintha épp most keltél volna fel alóla. A könyveket halmozd egymásra az asztalon, de ne túl sokat, hogy még mindig áttekinthető legyen. A cél az, hogy „véletlenszerűnek” tűnjön, mégis legyen benne tudatosság.
Tipp: A rétegezés nem csak praktikus, a személyiséged is jobban tükröződik, mintha minden milliméterre pontosan lenne kiszámítva. Azért is kedvelik ennyien ezt a stílust, mert úgy lazít a berendezésen, hogy azt igazán magadénak érezhesd.
Keverd a textúrákat és anyagokat!
A különböző anyagok és textúrák kombinálása szintén kulcsfontosságú. Gondolj a puha párnákra, durvább kötésű takarókra, rusztikus fa bútorokra és néhány modern, fényes kiegészítőre. Természetesen ez a kavalkád a bútoroknál is szóba jöhet, azaz keverheted a fényeset a matt felülettel, hiszen ez az irányzat mindent megenged.
Használj személyes tárgyakat!
Egy jól elhelyezett régi kamera vagy a nagymama régi csészéje az asztalon sokkal izgalmasabbá teheti a teret, mint egy tökéletes dizájntárgy. Bátran hagyj elől olyan holmikat, amelyek történetet mesélnek rólad, és amik igazán otthonossá teszik számodra a teret.
Tipp: Egy-két „szándékosan ott felejtett” tárgy is lehet kifejező. Például egy félig nyitott könyv az ágyon, vagy egy jegyzetfüzet az asztalon. Furcsa, de működik!
Nem baj, ha nem tökéletes
Nem titok, hogy ezt a trendet az a felismerés hívta életre, hogy bármennyire is próbálunk lelassulni, sajnos a hétköznapok pörögnek, a feladatok halmozódnak. A „szándékos rendetlenség’ viszont pont arról szól, hogy lazábban állj hozzá a lakásodhoz. Nem kell minden párnának szimmetrikusan állnia, és nem tragédia, ha az egyik váza egy kicsit ferdén áll. Az emberek ösztönösen jobban érzik magukat egy olyan helyen, ami élettel teli, nem pedig egy kirakatra emlékeztet.