Forrás: Getty

Gondoltad volna, hogy ezt is lehet rosszul csinálni? 6 gyakori hiba, amit felmosáskor elkövetünk

1. Nem porszívózol vagy söpörsz fel felmosás előtt

Nem elég felmosni a padlók tisztításához. Ha porszívózol és söpörsz is a felmosás mellett, a padlód hálás lesz érte – ellenkező esetben a haj és a szösz ráragad a padló felületére. Ezért érdemes a laza törmeléket eltávolítani, mielőtt nedvesen felmosnál.

2. Rossz tisztítószert használsz

Olyan sokféle padlótisztító termék létezik, hogy könnyű rossz megoldást választani. A fa padló például nem ugyanazt a tisztítószert igényli, mint a kerámia csempe, míg a kőpadló különösen érzékeny a lúgos és savas tisztítószerekre, még a házi készítésű citromlé- vagy ecet-alapúakra is. Az olaj- és ammónia alapú tisztítószerek pedig károsíthatják vagy elszínezhetik a járólapot.

Mindig olvasd el és kövesd a címkén található utasításokat, hogy biztosan a legmegfelelőbb tisztítószert használd a padlód típusához. Érdemes pH-semleges tisztítószereket választani, amelyek a legtöbb padlótípuson működnek – beleértve a fa- és laminált padlót is. Ha bizonytalan vagy, használj meleg vizet és enyhe tisztítószert, sok szellőztetéssel a gyors száradás érdekében.

3. Túl sokáig használod ugyanazt a vödröt

Nem maga a felmosóvödör a probléma, hanem az, hogy milyen hosszú ideig használod ugyanazt a vizet és tisztítószert. Akár kereskedelmi terméket, akár házi megoldást használsz, a szakértők szerint gyakrabban kell cserélned, mint gondolnád. Minden alkalommal, amikor a felmosófejet a tisztítószerbe mártod, némi szennyeződés visszakerül a vízbe, ami aztán újra a padlón köt ki, amikor újra kiöblíted a fejet. Ördögi kör.

Ökölszabály, ha elkezdesz csíkokat látni a padlón, vagy ha a víz a vödörben annyira sötét, hogy nem látsz át rajta, cseréld ki a vizet. Alternatív megoldásként öblítsd le a felmosófejet tiszta vízzel, mielőtt újra mártanád a megoldásba.

4. Túl sokáig vársz a foltok vagy szagok eltávolításával

Egy másik gyakori felmosási hiba, ha nem takarítod fel azonnal a foltokat. Ha túl sokáig vársz, a kisállat vizelet vagy más anyagok megszáradhatnak vagy beihatják magukat a padló apró réseibe, és ez megnehezíti a kellemetlen szagok eltávolítását. A legjobb, ha azonnal cselekszel, még a felmosás előtt, és megfelelő szagtalanítót használsz. A klasszikus házi ecetes megoldás hatékony segítőd lehet ebben.

5. Elfelejted még egyszer átmosni a padlót

Ha azt gondolod, hogy az első tisztítási lépés (söprés vagy porszívózás) kihagyása gyakori, ez még nagyobb probléma. Pedig a tiszta vizes átmosás segít eltávolítani a padlóról a tisztítószert és a maradék szennyeződéseket. Különösen piszkos padlók esetében, amik sok tisztítószert igényelnek, egy gyors öblítés kulcsfontosságú a megmaradt piszok, valamint a tisztítószer által hagyott ragacsos vagy csúszós réteg eltávolításához.

6. Nem mosod ki a felmosófejet

A padlók tisztítása után ne tedd el a felmosót anélkül, hogy megtisztítanád. Ha ezt kihagyod, a következő alkalommal, amikor felmosol, máris szennyeződést és baktériumokat viszel a tisztítószerbe, mielőtt a felmosófej a padlóra érne. A felmosófej tisztítása különösen hasznos, ha az otthonodban különböző padlótípusok vannak, és el akarod kerülni, hogy összekeverd a tisztítószereket.

Azokat a felmosófejeket, amelyek nem távolíthatók el vagy nem moshatók, egy kevés mosószerrel öblítsd át, majd 5-6 percig áztasd fehérítő és víz keverékéhez (10 liter vízhez adj kb. 1 csésze fehérítőt). Alaposan öblítsd le, több tiszta víz váltással, mielőtt hagynád a felmosófejet a levegőn megszáradni. Ez csökkenti a penész, a penészgomba és más baktériumok megjelenésének esélyét, amelyek egyébként egy koszos, nedves felmosófejben fejlődnének.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.