Mik a ház főbb paraméterei?
Az épület elrendezése az eredeti három osztatú parasztház jellegét adja vissza. Elől az első tiszta szoba, középen az előszoba-konyha-fürdő, a harmadik szekcióban pedig a nappali. A helyigény miatt a kamrát is hozzá nyitottuk a lakótérhez. A falazat vert vályog, egy-két helyen egészíti ki kis méretű tömör tégla falazat. Az épület egy közel 2700 nm-es telken helyezkedik el, amin kb. 40 gyümölcsfa áll. A garázs pedig készülőben van, hogy a napelemeknek helyet biztosítson a tetőn.
Az épületből sajnos elbontották a mestergerendát, amin az építés dátuma szerepelt. Így csak következtetéseket tudunk levonni a falubeli elbeszélések, illetve a mellettünk lévő tájház építési évéből. Ezen felül az első és a második katonai felmérésen is szerepel ugyanitt, ugyanekkora méretben egy épület, ami valószínűleg megegyezhet ezzel.
Galéria / 9 kép
Milyen állapotban volt a ház a felújítás előtt?
Az épület látszatra nem volt túl jó állapotban. 40 évig nem lakták, így mementóként őrizte az 1980-as években tapasztalható állapotokat. A falak viszont elég jó kondícióban voltak. Némi vizesedés tapasztalható volt, de ennek több oka is volt. Például az, hogy az ereszcsatorna sosem készült el, és az összes csapadék a falhoz közel szivárgott el az altalajba, így az épület hátsó része kissé meg is süllyedt. Maga a ház leginkább azért maradhatott fenn még ehhez képest is ilyen jó állapotban, mert akkoriban is tudták, hogy jobb dombon építkezni, mert így az összes csapadékvíz elfolyik a háztól, nem pedig a fal tövében gyűlik össze.
Az első szobában található fa födém és a föld padló a korábban itt lakó, idős nagyszülők révén maradt fenn, mert ők nem engedték, hogy a 60-as években uralkodó korszellemben felújítsák azt a házrészt. A többi helyen sajnos ún. stukatúr nádas burkolást alkalmaztak a födémen, így mikor mi megvettük a házat, nem is tudtuk, mit találunk a ház többi részében. Nagyon örültünk, hogy végül a most látható szép míves deszka födémre bukkantunk.
Mi volt a céljuk a felújítással?
Igazából azért vágtunk bele a házvásárlás folyamatába, mert tudtuk, hogy az akkori budapesti albérletünk nem ad megfelelő teret a távlati céljainkhoz. Mind a ketten családi házas övezetben nőttünk fel, így sosem volt célunk lakásban leélni az életünket, vágytunk egy nyugodt, békés, természetközeli otthon megteremtésére. Áron édesapja segített nekünk abban, hogy a legjobb döntést hozzuk meg a házkeresés során.
Azt tudtuk, hogy az akkori anyagi kereteinkbe egy teljesen új ház felépítése a mi igényeinknek megfelelően nem fér bele. A fő szempontunk már akkor is az volt, hogy egy energiatakarékos passzívházat teremtsünk magunknak, mert hisszük, hogy a legjobb spórolás a fel nem használt energia ki nem fizetése. Illetve egy ilyen épület tudja a legjobb komfortot a legkisebb rezsiköltség mellett biztosítani. Ezért döntöttünk úgy, hogy egy felújítandó házat keressünk, és erre a legjobb alapot ez az ingatlan biztosította, mivel ehhez egyáltalán nem nyúltak hozzá az elmúlt 40 évben. A másik szempontunk az volt, hogy jó legyen a település elhelyezkedése. Közel legyen Budapest és Székesfehérvár, és minden szolgáltató legyen helyben (óvoda, iskola, háziorvos), ami nem elhanyagolható, ha az ember családot szeretne alapítani.
Mit érintett a felújítás?
Az összes ajtót és ablakot kicseréltük, és az egész házat alárendeltük a jó energetikai felhasználásnak. A nyílászárókat a modern kornak megfelelően nagyon jó hőszigetelő fa nyílászárókra cseréltük, amibe a legmodernebb háromrétegű üvegezést meleg peremmel építettük be. Ennek a fő célja az volt, hogy a napsugárzás hőjét télen minél jobban fel tudjuk használni az épület fűtésére. A falra 20 cm grafitos hőszigetelés került annak érdekében, hogy a már felfűtésre került épület ne tudjon télen lehűlni, nyáron pedig túlmelegedni. A tetőre a padláson 45 cm darált polisztirol került fel, aminek több előnye is van. Hőszigetel, az ömlesztett hőszigetelésbe pedig a rágcsálók nem tudják magukat befészkelni. A külső és belső vakolat sár vakolattal lett elkészítve, hogy még autentikusabb legyen a felújítás, ez pedig hagyományos zsákos mésszel lett fehérre meszelve.
A ház tényleges energiafogyasztása felülmúlja az előzetes számításainkat. Egy évben kb. 3200 kWh áram fogy, ami 270 m3 gáznak felel meg. Az épületbe csak az elektromos áram van bevezetve, és árammal is fűtünk, ami ugyan a legdrágább energia, de mivel nagyon kevés kell belőle, jelen esetben a leggazdaságosabb, mivel ennyi áramot egy kisebb napelemparkkal is meg lehet termelni, míg gázt nem tud magának termelni az ember. Így nagyjából szolgáltató-függetlenné tud válni egy ilyen alacsony energiaigényű ház.
Milyen praktikus megoldásokkal tették komfortosabbá a teret?
Az egyik okos és praktikus megoldásunk az ablakkiugró a nappaliban és két oldalsó bukó-nyíló ajtó, ami egy utólagos, de építés során még bőven kivitelezhető ötlet alapján került megvalósításra Áron édesapjának korszakalkotó gondolata alapján. Azzal kapcsolatban a fő gondolat, hogy „ugrasszuk ki” a tornácra a fix nyílászárót, egyrészt az volt, hogy teret is nyerünk és még tágasabb érzetet biztosítunk a nappalinak. Másrészt pedig az, hogy nyáron jobb szellőzés biztosíthatunk így az egész háznak éjszaka, hiszen ezekkel a bukó-nyíló ablakokkal jobb huzatot tudunk elérni. A nyári hideg éjszakai levegővel pedig hatékonyan le tudjuk hűteni az épületet. Az épületben egyébként egy központi hővisszanyerős hőszivattyúval ellátott NILAN szellőző gép üzemel.
Mit szerettek volna mindenképp megváltoztatni a házon?
Igazából a teljes belső teret és a túl kicsi nyílászárókat mindenképpen meg szerettük volna megváltoztatni a kezdetektől fogva, mivel számunkra élhetetlen kialakítással rendelkezett a ház. Egy tágas és világos házat szeretettünk volna kialakítani. Például a konyhát és a nappalit összekötő ajtótokot megmentettük, illetve a nappaliban és a gyerekszobában vannak a falban kis ablakbevágások, azokat is megtartottuk. A gyerekszoba pedig eredetileg padlásfeljáró volt, nem volt összenyitva a házzal. Ezt a helyiséget egy új ajtó kivágással hozzá nyitottuk a térhez.
A ház kultúráját, formáját, miliőjét viszont mindenképpen megőrizendő értéknek tartottuk a felújítás során és azt követően is. Ha bármit alakítunk, formálunk rajta, azt folyamatosan ennek szellemiségében tesszük. A födémet például emiatt restauráltuk, tisztítottuk és őriztük meg teljes valódiságában.
Galéria / 2 kép
Mennyi ideig tartott a felújítás?
2019 őszén vettük meg a házat, és 2022 márciusában költöztünk be, 2 héttel a második gyermekünk születése előtt, aki már ebbe a házba érkezett. Nagy segítség volt a felújítás közben, hogy a férjem szüleinél lakhattunk, rengeteget segítettek közben, amiért ma is nagyon hálásak vagyunk.
Mit oldottak meg egyedül, mit bíztak szakemberre?
A felújítást gyakorlatilag “SK” (saját kezűleg) végeztük. Mivel ez főleg kézműves munkákat takart, nagyon kevés külső segítséget akartunk és tudtunk igénybe venni. Egyedül egy kőműves, egy gépész és egy villanyszerelő működött közre a ház építésében, a többit az apósom és a férjem készítették, illetve természetesen én is segítettem, amiben tudtam – de várandósan ez nem volt mindig egyszerű.
Galéria / 16 kép
Mit szeretnek a végeredményben a legjobban?
Azt, hogy a régi ház autentikus elemei keverednek a korszerű részekkel kívül és belül is. Soha nem akartunk például teljesen egyenes, derékszögű falakat kialakítani. A görbe vonalak és a meszes vakolat különleges hatást keltenek az élettérben. Soha nem gondoltam volna, hogy ilyen jól fog sikerülni a végeredmény és az összhatás. Mindig elcsodálkozom rajta, hogy milyen szerencsések vagyunk, hogy egy ilyen házban élhetünk. Igazából nincs semmi, amit másképp csináltunk volna.
Mik a legfőbb tapasztalataik?
Azt tanácsoljuk azoknak, akik hasonló vállalkozás előtt állnak, hogy ne féljenek felújítani a régit. Nem kell egyből teljes bontásban gondolkodni. A korszerű építkezés mellett fontos a régi hagyományok megőrzése is a mai igényekre szabva.
A másik tanácsunk az, hogy ne sajnálják a pénzt arra, hogy valamit igényesen és jó minőségben csináljanak meg, mert tapasztalatunk szerint ez a legkifizetődőbb. A konyhabútort például bármikor le lehet cserélni, vagy bármikor lehet új kanapét venni, de nem könnyen szánja rá magát az ember arra, hogy megfelelő vastagságban leszigetelje a házát, vagy 3 rétegű, meleg peremes nyílászárókat rakjon be, amelyek garantálják, hogy nem szökik el a meleg.