Forrás: Getty

7 trükk, hogy ne legyen statikusak a ruháid mosáskor

Valószínűleg észrevetted, hogy bizonyos szövetek és időjárási körülmények súlyosbítják a ruhákon lévő statikusságot. Bár nem lehet véglegesen megszabadulni tőle, itt van 7 módszer ellene – egy része a mosókonyhában, egy része akár viselet közben is működik.

Mi okozza a ruhák statikusságát?

Amikor a szövetek egymáshoz vagy száraz bőrünkhöz dörzsölődnek, elektronokat cserélnek, és ismételt érintkezések során minden elektron pozitív vagy negatív töltést kap. Az elektronok aztán a vonzás törvénye szerint összetapadnak, statikusságot okozva, és úgy is maradnak, amíg valami meg nem szünteti a rajtuk lévő töltést.

1. Nedvesítsd be

Míg a ruháid és az egészséged érdekében érdemes a páratartalmat 30-50% között tartani otthonodban, egy-két spriccelés egy szórófejes palackból kiűzheti a statikusságot a szövetekből. Vagy egy nedves ruhával vagy papírtörlővel simítsd végig az adott darabot. Persze előbb győződj meg róla, hogy elegendő idő van a szövet száradására a következő használat előtt!

2. Fogj egy fém akasztót

Egy drót vállfát vagy egy darab alufóliát húzz végig a két összetapadó szövet között, hogy megszüntesd a töltést, ami összetartja őket.

 3. Válts bőr talpú cipőre

Ha a ruháid miatt minden alkalommal mini áramütés ér, amikor valamilyen fémet megérintesz, viselj inkább bőr talpú cipőt. A bőr lehetővé teszi, hogy az elektromosság szabadon áramoljon a testedben az elektronok felhalmozódása után. A gumitalpak viszont vezetőként működnek, súlyosbítva a statikus elektromosságot.

4. Rögzítsd a szálakat hajlakkal

A hajlakk összetevői bevonják a szövet szálait, és segítenek megszüntetni a statikusságot a ruháidon. Próbáld meg a ruha belső részére fújni, vagy ha kívülre fújod, tartsd a palackot legalább 30 cm-re a szövettől, hogy ne kerüljön rá túl sok a lakkból.

5. Válogasd szét a ruhákat szövettípus szerint

Még ha válogatod is a szennyest, mielőtt a mosógépbe teszed, válogasd szét újra, mielőtt a szárítóba kerül. A szintetikus szövetek, mint a nylon és poliészter, hosszabb ideig tartják meg a pozitív vagy negatív töltésüket, több statikát generálva, mint a természetes szövetek – így a pamut vagy a len. A statikusság csökkentése érdekében szárítsd külön a szintetikus anyagokat, és vedd ki őket a szárítóból még enyhén nedvesen, hogy megelőzd a túlzott statikusságot.

6. Adj fehér ecetet az öblítő ciklushoz

Egy fél csésze desztillált fehér ecet az öblítő ciklushoz adva segít csökkenteni a statikusságot a szárítóban. Az ecet segít eltávolítani a mosószer maradványait, és lazítja a ruhák szálait, így kevésbé valószínű, hogy összetapadnak a szárító dobban végbemenő forgás közben. A kevesebb tapadás pedig azt jelenti, hogy kevesebb elektron cserélődik.

7. Tegyél gyapjú szárítógolyókat a szárítóba

Az újrahasználható gyapjú szárítógolyók természetes alternatívát kínálnak a textilpuhítók és szárítólapok vegyi anyagaira, és évekig használhatók. Tegyél két vagy három golyót a dobba, hogy elválaszd a szöveteket, és csökkentsd az elektroncseréket.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.