Forrás: Getty

5 gyakori lakberendezési hiba, amit a legtöbben elkövetnek

1. Nem megfelelő méretű szőnyeg

Az egyik leggyakoribb berendezési hiba, hogy a helyiség méretéhez képest túl kicsi szőnyeget választunk. Ha kanapé elé helyezzük a szőnyeget, akkor figyeljünk rá, hogy a bútor első két lába rálógjon, és a szőnyeg töltse ki teljesen a teret, ne csak egy „csíkban” legyen a szobában. Határozzuk meg pontosan a szükséges méretet. Lehet, hogy tetszik a kárpit színe vagy mintázata, de ha túl kicsi, akkor nem fog igazán érvényesülni.

2. Túl rövid függönyök

Szintén a leggyakoribb hibák egyike, hogy nem mérjük le megfelelően a függöny hosszát, ezért a textil túl rövid lesz. Fontos, hogy ne csak az ablak méretét vegyük figyelembe. Először határozzuk meg a függönytartó rudak helyét (akár fel is szerelhetjük őket), és innen mérjük a szükséges hosszt. Válasszuk ki a felrakás módját is (például: nagyobb karikákkal, csipeszekkel rögzítjük, vagy már eleve olyan függönyt választunk, amiben vannak fűzőlyukak). Látványos és divatos megoldás a padlóig érő függöny, de kisebb ablakokhoz nem mutat jól, és az is fontos, hogy a radiátort ne takarjuk le vele. Ha bútorokat helyezünk közvetlenül az ablak alá, akkor a párkányig érő függöny a jó választás. Ha nincs az ablak alatt semmi, akkor lehet egy pár centivel hosszabb a függöny. Egyébként sem baj, ha rászámolunk egy kicsit. Visszavenni bármikor lehet belőle.

3. Kevés tárolóhely

Amikor berendezzük a szobákat, törekszünk a szellős, átlátható kialakításra, a szép és hangsúlyos bútordarabok elhelyezésére. Választunk egy hatalmas kanapét (ami elveszi a szoba felét), pár kényelmes fotelt, egy dizájnos dohányzóasztalt, a szekrénynek pedig alig jut hely. A problémával akkor szembesülünk, amikor elkezdenénk kipakolni, de a holmink fele sem fér ki. Először gondoljuk át, mennyi dolgunk van, amit a lakásban szeretnénk tartani, és a szekrényeknek, polcrendszereknek találjunk megfelelő helyet. Az olyan nagy méretű bútorokat, mint a franciaágy és a kanapé, csak ezután válasszuk ki. Figyeljünk arra, hogy nyitott szekrényajtók mellett mérjük ki a maradék helyet a szobában, így nem esünk abba a hibába, hogy miután bekerült az ágy, már nem tudjuk kinyitni a szekrényt.

5 gyakori lakberendezési hiba, amit a legtöbben elkövetnek
Forrás: Getty

4. Nem megfelelő világítás

Fontos, hogy többrétegű világítást alkalmazzunk a szobákban, ne a plafonon lévő csillár legyen az egyetlen fényforrás. A jó világítási rendszerben vannak fókuszált fényű fényforrások is, amelyek nem az egész szobát világítják be, hanem bizonyos területeket emelnek ki (például egy állólámpa az olvasósarokban, egy íróasztali lámpa, egy képmegvilágító lámpa, fegy üggesztett lámpa az étkezőasztal felett, ahogy spotlámpákkal egyes falfelületeket is megvilágíthatunk). A célfeladatot ellátó lámpák mellett érdemes világító dekorációs elemekkel (fényfüzérrel, LED-es gyertyákkal stb.) fokozni a hangulatot, amelyek meghittebbé és otthonosabbá teszik a lakást.

5. Festékpróba kihagyása

Amikor a festékboltban kiválasztunk egy színt, egy aprócska papírlapon látjuk az árnyalatot, amit nehéz elképzelni a teljes falfelületen. Éppen ezért érdemes próbafestést csinálni, főleg, ha egy erősebb, teltebb színt választunk. Elképzelhető ugyanis, hogy otthon a szoba falán teljesen másképp fog kinézni az adott árnyalat, mint az üzletben. Éppen ezért jó, ha festünk egy nagyobb foltot a falra, majd megfigyeljük különböző fényviszonyok mellett. Akár néhány meglévő bútort is odatehetjük, hogy lássuk az összhatást. Ha nem vagyunk elégedettek az árnyalattal, nem kell az egész szobát újra átfesteni.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.