Forrás: Getty
Nem is gondolnád, hogy ha több időt töltesz egy rossz levegőjű helyen, az milyen komoly egészségügyi problémákat okozhat. A következő tippek segítségével azonban legalább otthonodban nem kell többet ettől tartanod.
1. Távolítsd el a szükségtelen vegyi anyagokat
Mivel a napjaink 70-80%-át beltéren töltjük, kifejezetten fontos, hogy ne éljünk toxikus anyagokkal egy légtérben. Tehát az első lépés ahhoz, hogy jobb legyen az otthonod levegőminősége, hogy a mérgező anyagoktól megszabadulsz. Ha bármilyen vegyszer, tisztítószer, festék vagy egyéb vegyi anyag van a lakásban, azokat vidd le a garázsba, a tárolóba, vagy zárd el egy olyan helyre a lakásban, ahonnan nem jut be a légtérbe.
2. Használj levegőszűrőt és páraelszívót
Ezek az eszközök segítenek a páratartalom szinten tartásában, továbbá tisztítják és megújítják a helyiség levegőjét. A páraelszívókat nem kell folyamatosan működtetni, elég főzés közben és zuhanyzás után 10-20 percre bekapcsolni. A légtisztító berendezések azonban akár órákig is mehetnek. Érdemes lefekvés előtt pár órával a hálószobában bekapcsolni, de ha hordozhatót választasz, akkor több helyiségben is használhatod a nap folyamán.
3. Extra párásítás télen
Vannak olyan időszakok, amikor ráfér a lakásra egy kis extra nedvességtartalom – különösen télen, amikor jellemzően szárazabb a levegő. Ebben segít egy párásító készülék.
4. Óvatosan az illatosított dolgokkal
Ha rajongsz az illatgyertyákért, az illatosítókért vagy az aroma diffúzorért, akkor rossz hírünk van számodra: ezek egy része ugyanis sajnos rontja a levegő minőségét otthonodban. Egyes termékek káros vegyületeket is tartalmazhatnak (például formaldehidet, benzolt és toluolt), amelyek az egészségre is rossz hatással lehetnek. Ha illatosítás közben fejfájást, szem-, orr- és torokirritációt tapasztalsz, akkor jobb, ha inkább nem használod az adott terméket, és az alapos szellőztetésről is gondoskodsz.
5. Növényekkel a jó levegőért
A növények légtisztító hatását számos kutatás bizonyította, így nyert ügyed lehet, ha minél több cserepessel veszed körül magad a lakásban. A növények ki tudják szűrni a levegőből a veszélyes anyagokat, ráadásul oxigént is termelnek. Nem késő még most sem beszerezned néhány szebb növényt, ugyanis áldásos hatásukat már rövid távon is képesek kifejteni.
6. Rendszeres takarítás
Ha sok díszed és emléktárgyad van, akkor ne csodálkozz, ha tele van porral a lakás. A csecsebecséket érdemes zárt vitrinben tárolni, vagy ha nyitott polcon tartod őket, akkor hetente áttörölni egy nedves kendővel. A rendszeres takarítás legalább ennyire fontos, ha háziállatod van. Porzsákos helyett használhatsz nedves porszívót, mert az megköti a felszívott port, és nem juttatja vissza a levegőbe. A lakást szellőztesd át naponta kétszer. Ilyenkor csinálj huzatot, hogy teljesen kicserélődjön a benti levegő.