Forrás: Getty
Egy lakásba belépve az előszoba az, amit a vendégek elsőként megpillantanak. Ha ez a helyiség szűkös, zsúfolt vagy rendezetlen, az negatívan befolyásolhatja a véleményüket az egész ingatlanról. Az előtér kialakításánál és berendezésénél nagyon fontos a funkció és a látvány közötti egyensúly megteremtése. Legyen stílusos a belső tér, ugyanakkor praktikus elrendezésű, valamint megfelelően szellős ahhoz, hogy a vendégek gond nélkül áthaladhassanak rajta. Mindezt nem könnyű megteremteni, és van néhány olyan hiba, amit a lakástulajdonosok rendre elkövetnek.
A 4 leggyakoribb berendezési hiba az előtérben:
1. Túlzsúfoltság
Vannak, akik úgy gondolják, hogy minden kinti ruházatot és kiegészítőt az előtérbe kell bezsúfolni. Cipők, táskák, kabátok, sálak, sapkák egymás hegyén-hátán, amihez társulhatnak még olyan eszközök is, mint a roller, a bicikli vagy a korcsolya. Aki az ajtón belép, éppen, hogy elfér az előszobában. Ez így se nem látványos, se nem praktikus, hiszen a rengeteg holmi között nehezen találhatjuk meg a szükséges darabokat.
Az első lépés a szelektálás. A nyári szalmakalap és a strandtáska ne foglalja a helyet a téli holmik között. Csak az évszakoknak megfelelő ruházatot tartsuk az előtérben, és ezek közül is csak az a pár darab legyen szem előtt, ami napi használatban van.
Sokat segítenek a rendezettebb, letisztultabb látványban a szépen kidolgozott tárolókosarak és dobozok, melyekbe a kiegészítőket (például esernyőket, sálakat, sapkákat), valamint a lábbeliket és cipőápolókat tehetjük. De figyeljünk, hogy ezek a tárolók egymással és a lakás berendezésével összhangban legyenek. Az sem jó, ha rengeteg dobozzal van tele az előtér: legfeljebb két-három nagyobb, stílusosabb darabot válasszunk.
2. Nyitott szekrények
Bár napjainkban igen divatosak az ajtó nélküli gardróbszekrények, ezek nem igazán mutatnak jól az előtérben, főleg, ha kicsi és szűkös a hely. A tolóajtós, tükörajtós megoldások azonban tökéletesek lehetnek, és a hatalmas tükrökkel optikailag is növeljük a teret.
Ha az olyan eszközöket, mint síléc, roller, gyerekmotor nem tudjuk máshol elhelyezni, akkor olyan zárt gardróbszekrényt válasszunk, amely ezeket is elnyeli. De akár egy dekoratív függönnyel is leválaszthatunk egy sarkot ezek tárolására.
3. A hely nem megfelelő kihasználása
Különösen a kis előterekben a túlméretezett bútorok sok helyet foglalhatnak el és teljesen betölthetik a teret. Győződjünk meg róla, hogy elegendő hely marad a bútorok mellett az emberek szabad mozgásának (például kényelmesen le tudják venni a cipőjüket), és könnyen keresztül tudnak haladni az előszobán a lakás többi helyiségeibe.
A dizájn mellett törekedjünk a praktikumra is. Ha kicsi az előszobánk, akkor gondolkozzunk többfunkciós bútordarabokban– például egy cipőtárolóval ellátott ülőpadot vegyünk. Kerüljük a látványos, de kevésbé hasznos, nagy helyet foglaló elemeket (a padlóvázákat, kis asztalokat, foteleket).
4. Mindent az alsó részekre helyezünk
Gyakran azért is tűnik túlpakoltnak az előtér, mert mindent szemmagasság alatt helyezünk el, ami zsúfoltság érzetét kelti. Az előszobafalak, szekrények tetejére is pakolhatunk tárolódobozokat, vagy felszerelhetünk a falra polcos elemeket. A keskeny, de magas cipősszekrények mindenképpen jobb megoldást jelentenek, mint a földre helyezett nagy méretű cipőtárolók. Állófogas helyett használjunk fali kampókat, és a lehető legkevesebb dolgot tartsuk a padlón.