Forrás: Getty
1. Készíts saját adventi naptárt
A karácsony előtti készülődés egyik fő eleme az adventi naptár. Ahelyett azonban, hogy minden évben újat vásárolnál, érdemes egy tartósabb darabot választanod, amit évről évre elővehetsz. De magad is készíthetsz adventi naptárt: kartonpapír házikók, fadobozka vagy lenvászon zsákocskák – mindegyik szuper megoldás. Műanyag játékok és csomagolt édességek helyett pedig tegyél bele saját sütésű kekszet, filcből készült figurákat, karácsonyfadíszeket, de egy-egy papírra írt mese is nagyszerű ötlet.
2. Csökkentsd az energiafelhasználást
Nem kell versenyezned a szomszéddal, hogy kinek villog több fényfüzér a kertjében, és az sem környezetbarát megoldás, ha délutántól hajnalig fényárba borítod a házat – a villanyórád szépen pörög majd tőle. Ha mindenképpen ragaszkodsz a kültéri világításhoz, elég naponta 20 percre felkapcsolnod, amikor hazaértek, és megcsodáljátok.
3. Ajándékozz másként
Ugye te is kaptál már haszontalan kacatokat ajándékba? Felesleges pénzköltés helyett lepd meg szeretteidet DIY ajándékokkal. Díszes üvegbe rakott házi lekvár, kézműves szappan, saját készítésű bonbon – mind kedves meglepetés lehet. De egy élménykupon, egy színház- vagy mozijegy, de még egy vásárlási utalvány is praktikusabb, mint egy sokadik dísztárgy.
4. Csomagolj tudatosan
Válassz újrahasznosított csomagolópapírokat, vagy használd fel az otthon lévő maradék textilanyagokat. Készíts belőlük kis ajándéktasakokat. Nejlon helyett a vászontáska is kiváló megoldás, amit később bevásárláskor is lehet használni.
5. Támogasd a helyi termelőket
Nemcsak a környezetért teszel, hanem az egészségedért is, ha kevesebb félkész, előrecsomagolt ételt veszel. Ráadásul döntéseddel a helyi termelőket is támogatod. Vásárolj be a piacon az ünnepi vacsorához, és meglátod, frissebb, finomabb, minőségibb árut kaphatsz.
6. Csökkentsd az élelmiszer-pazarlást
A fejlett országokban tonna számra kerül kukába az élelmiszer, miközben a világ lakosságának jelentős része éhezik. Ráadásul az élelmiszer-hulladék a globális üvegházhatású gázok kibocsátását is nagyban növeli. A karácsonyi vendégváráskor hajlamos lehetsz túlvásárolni magad. Azért, hogy ezt elkerüld, tervezd meg pontosan az ünnepi étkezéseket a valós fogyasztás figyelembevételével. A maradékokat fagyaszd le, majd fogyaszd el az ünnepek után, a közeli lejáratú élelmiszereket pedig felajánlhatod a rászorulóknak.
7. Készíts ehető dekorációt
A környezetbarát dekorációról úgy gondoskodhatsz a legegyszerűbben, ha ehetővé teszed: a mézeskalács házikók, mézeskalács figurák, karácsonyfa alakban kirakott sütemények nemcsak elragadó látványt nyújtanak, de a vendégek kedvencei is lesznek.
8. Új helyett újrahasznosított díszek
Ahelyett, hogy új díszeket vásárolnál, készítsetek otthon a maradék anyagokból dekorációt textíliák, fadarabok, papírhengerek, befőttesüvegek felhasználásával. De akár a régi, megunt díszeket is átalakíthatjátok. Ezzel ráadásul ráhangolódhattok az ünnepre, főleg, ha a háttérben szól a Jingle Bells.
9. Ne vegyél új ruhát
Mindenki szeret szépen felöltözni karácsonykor, de felesleges minden évben új ünneplőt vásárolni. Ne felejtsd, a ruhaipar a világ második legszennyezőbb iparága. Ahelyett, hogy a tavalyi szettet kidobnád, alakítsd át, cseréld le vagy ajándékozd el. Akár használtan is vehetsz másikat helyette.
10. Add el vagy cseréld el a régi játékokat
Karácsonykor minden kisgyermekes családhoz egy halom új játék érkezik, ezzel egyidőben célszerű a már nem használt játékoktól megszabadulni. De ne termelj szemetet: ajándékozd el vagy cseréld el őket, esetleg ajánld fel jótékony célra – biztosan lesz olyan gyermek, akinek megszépíted velük az ünnepét.