Narancs és szegfűszeg - tökéletes illatpáros
Illatok és élelmiszerek
- Narancs szegfűszeggel: Alap és talán már az óvodában is csináltad, hogy a narancsba szegfűszeget szurkáltál, a közepébe pedig gyertyát helyeztél. A szegfűszegek random is belekerülhetnek a tél egyik szimbolikus gyümölcsébe, de valamilyen érdekes mintát is kirakhatsz a kis tüskék segítségével.
- Sürgölődj a konyhában!: Sokat tehetsz a karácsonyi illatozásért, ha vendégeidnek készítesz egy jó fűszeres forralt bort vagy puncsot, esetleg megsütsz néhány almát a sütőben. A hókifli vagy vaníliás kifli a karácsony egyik közkedvelt aprósüteménye a hó imitálása miatt. A vanília illata szétterülve a lakásban pedig az „otthon melege” érzést biztosítja.
Illatkreációk
Vágott fenyőágak: Ha vágott fenyőágat viszel a lakásba, intenzívebbé teheted a fenyő illatát. Az ágakat helyezd vázába. Ha jó kézügyességgel rendelkezel, készíts belőle koszorút vagy ajtódíszt.
Fenyőspray: A fenyő mesterségesen is bekerülhet egy üvegcsébe. Az Annick Goutal Parfümház Noel illata valami egészen különlegeset ad hozzá a karácsony hangulatához. Azt az illatot, amikor a fenyőfát behozod a lakásba és befaragod a fenyőtalpba. Mivel ez hamar elillan, erre jelent megoldást a kreáció. A nyers fenyőillattal magadat is kényeztetheted, de vendégség előtt is behintheted vele a lakást. Jó szolgálatot tesz akkor is, ha műfenyőt állítasz.
Kreálj illatot te magad: A karácsonyi hangulat potpourrival is előidézhető. Ennek három összetevője van, az illatanyag, a rögzítőszer és a töltelékanyag. Az illathordozók az olajok és fűszerek keveréke, a rögzítők megakadályozzák az illatok gyors elpárolgását, míg a töltelékanyag alkotóelemei a szirmok, termések, levelek. Ha összeállítottad a keveréket, az összetevőket 4-6 hétig tárold lezárt edényben, így az illatot megköti a töltelékanyag, ami ez idő alatt veszíteni is kezdeti nyers állagából. Az összetevők herbáriákban, gyógynövényboltokban és speciális üzletekben vehetők meg.
Időtakarékos megoldás: Ha nincs 4-6 heted az előállításra, és gyorsabban szeretnél eredményt, próbáld meg azt, hogy narancsot, fahéjat, szegfűszeget összekeversz egy tálban, a narancsba pedig szegfűszeget szúrsz. Ha az illat alábbhagy, kevés illóolajat rácseppentve friss hatást érhetsz el.
Mécsesházzal a jó hangulatért: Klasszikus megoldás, ha a mécsesházak tetején lévő kis kéménybe narancs-, fenyő- vagy fahéjillatú esszenciaolajat öntesz vízzel hígítva. Ahogy a víz felmelegszik, az olaj szétterül a levegőben.
Illatgyertya: A hagyományos illatgyertyák paraffinból készülnek, ami kőolajszármazék, azaz elégetésekor nem csak egészséges anyagok kerülnek a légtérbe. Ha biztosra mennél, a díszüvegbe zárt gyertyákat parfümériákban vedd meg. Ezek viaszból készülnek, ebbe kerül az illat, amely hő hatására szétterül a levegőben. Jó tudni, hogy ezeket a gyertyákat tilos egy nap alatt elégetni. Napi negyedórás használatuk meghozza a kívánt hatást, az agyban a szaglóközpont ugyanis negyedóra után nem érzékeli az illatot.
Diffúzer: Divatos és természetes megoldás az illóolajos üvegcsébe zárt bambuszpálcikák kihelyezése, a diffúzeres enteriőrillatosítás. A bambusz kapilláris elven szívja fel az olajat, és oszlatja szét a térben. Az illat intenzitását a használt bambuszrudak számával finomhangolhatod. Ha idővel szeretnél újra erőt adni az illatnak, érdemes alkalmanként megfordítani a rudakat.
Éld át a kandallóélményt! Kandallóélmény a kandalló nélküli lakásban? Nem kizárt. A The Hype Noses cég árul olyan gyertyát, amelyben a kanóc fával van bevonva. Ahogy ég a fa, picit serceg, amivel a kandallótűz lobogása idézhető meg, természetesen kicsiben. n