Forrás: Getty
Egy belsőépítész fő feladata az épületek belső tereinek kialakítása. A tervek elkészítése során olyan szempontokat is figyelembe vesz, mint például a funkcionalitás, továbbá az ő szakterülete az anyagválasztást is. A belsőépítészek továbbá igazi specialisták, ha például a szobák kialakításáról és azok arányairól van szó. Mindig szem előtt tartják, hogy az adott helyiség ténylegesen használható legyen. Ők figyelnek arra is, hogy hova kerüljenek az ajtók és az ablakok, viszont a világítás vagy a fürdő kialakítása már nem az ő hatáskörük.
A belsőépítész legalapvetőbb feladatai közé az alábbiak tartoznak:
- Egyeztetés a megrendelővel
- Az épület belső tereinek a megtervezése
- Épületbiológiai tanácsadás (például: Feng Shui stb.)
- Műemlékvédelem
- Épületmodellek, 3D animációk készítése
- Anyagválasztás
- Költségvetés készítése
- A munkák felügyelete
Milyen anyagokat használ egy belsőépítész?
Nincs még egy olyan szakma az építészetben, ahol annyi különböző anyagot használnának, mint a belsőépítészet során. A szakemberek többek közt falszínekkel, természetes anyagokkal, high-tech üvegekkel, új és antik bútorokkal és lámpákkal is dolgoznak. A fantáziájuknak kevés tényező tud határt szabni. Egy belsőépítész munkája épp ezért rendkívül sokszínű és izgalmas, hiszen minden felkérés során újra meg újra kiélheti a kreativitását.
Miben különbözik egy belsőépítész és egy építész?
Tény, hogy nagy valószínűséggel egy építész is el tudná végezni azokat a munkákat, ami egyébként egy belsőépítész feladata, azonban előbbi teljesen más szempontok alapján áll hozzá a belső terek kialakításához, hiszen más tényezőkre fókuszál, ezen kívül pedig a tudása is teljesen eltérő. Ezeken kívül az építésznek számos építéstechnológiai kérdéssel kell foglalkoznia, így nincs is ideje a belső terek kialakítására központosítani. Ő a profi, ha az épületek külsejéről van szó, míg a belsőépítész a belső terek mestere. Előbbi kívülről tervez befelé, míg utóbbi épp fordítva.
Egy belsőépítész ugyanaz, mint egy lakberendező?
Erre a válasz rendkívül egyszerű: nem, nem ugyanaz! Míg a belsőépítész egy levédett fogalom, mely szakképzettséget feltételez, addig lakberendezőnek – enyhe túlzással – bárki nevezheti magát. Ebből kifolyólag rendkívül nehéz kompetens lakberendezőt találni. Amennyiben nálunk mégis aktuális ez a keresés, úgy tudunk a legegyszerűbben egy jó lakberendezőt találni, ha referenciamunkákat kérünk a kiszemelt szakembertől. Ezek alapján sokkal könnyebben tudjuk eldönteni, hogy felfogadjuk-e az adott munkára vagy sem.