#vegyélhazait – És tedd azzal természetesebbé otthonod

A közösségi médiában és különböző weboldalakon gyakran találkozhatunk olyan állításokkal, amelyek szerint az illóolajok fertőtlenítik a levegőt, eltüntetik a penészt, vagy akár minden baktériumot elpusztítanak a lakásban. Az igazság ennél árnyaltabb: idegenvezetőd leszek ebben a nem csak trendi, de hasznos és tudatos úton és megtudod, hogyan teheted a háztartásodat természetesebbé és illatosabbá az illóolajok segítségével. Ebben a hónapban formabontó módon egy hazai márkát emelünk ki vegyélhazait rovatunkban, “cserébe” viszont vele alaposabban körüljárunk egy nagyon fontos témát: az illóolajok szerepét a háztartásban és a mindennapokban.

Miért érdemes natúr háztartásra váltani?

A második világháború után a petrolkémiai és szintetikus termékek gyártása hatalmas növekedést mutatott. A vegyipari termelés rohamos fejlődésével párhuzamosan egyre gyakoribbá váltak bizonyos egészségügyi problémák, mint például az asztma és az allergiák. Emellett más tüneteket is megfigyeltek, mint a fejfájás, az alvászavarok, a termékenységi problémák és az enyhe depresszió. A kutatások ezeket az állapotokat összefüggésbe hozták a környezetünkben egyre nagyobb mennyiségben jelenlévő szintetikus vegyi anyagokkal és petrolkémiai összetevőkkel. Bár teljes mértékben nem kerülhetünk el minden káros anyagot, otthonunk biztonságosabbá tétele érdekében érdemes odafigyelni arra, hogy milyen anyagokat használunk és engedünk be a mindennapjainkba. Végső soron kezünkben a döntés, hogy milyen környezetet teremtünk saját magunk és családunk számára.

Az évek során a beltéri levegő minősége folyamatosan romlott. Kutatások szerint a zárt térben lévő levegő akár ötször-tízszer szennyezettebb lehet, mint a kültéri levegő (Groman, 2007). Ennek egyik fő oka a petrolkémiai és szintetikus anyagokat tartalmazó tisztítószerek egyre növekvő használata. Ezek az anyagok nemcsak a levegő minőségére vannak hatással, hanem különféle kellemetlen tüneteket is okozhatnak, például torokfájást, alvászavarokat, fejfájást. De pontosan milyen összetevőket tartalmaznak ezek a termékek? Erre a kérdésre nem mindig könnyű egyértelmű választ találni.

A kereskedelmi tisztítószerek címkéin gyakran nem szerepel minden összetevő, mivel ezek üzleti titoknak minősülnek. A ftalátok, ammónium vegyületek, glikol-éterek és illatanyagok összefüggésbe hozhatók allergiával, asztmával, hormonális zavarokkal és akár idegrendszeri problémákkal is. Komoly egészségügyi kockázatot hordoz ezen gőzök belélegzése, sőt az otthonunk légterének rendszeres szennyezése. Alternatív megoldásként érdemes saját tisztítószereket készíteni természetes alapanyagokból, így elkerülhetők a káros vegyszerek.

Az illóolajokkal végzett takarítás nemcsak kellemes illatúvá varázsolja otthonodat, hanem kihasználhatod azok terápiás hatásait is. Tehát nem csak kisebb lesz a szervezet terhelése a káros anyagok kiiktatásával, de az illóolajok révén kedvező egészségügyi hatásokra is szert tehetsz! További előnye ennek a fenntarthatóbb takarítási módszernek: pénzt takarítasz meg, csökkented a hulladéktermelést, és olyan egyszerű összetevőket használhatsz, amelyek valószínűleg már megtalálhatók az otthonodban  (ecet, szódabikarbóna, citromsav). Az illóolajok nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem hozzájárulhatnak a kellemesebb környezethez is!

#vegyélhazait – És tedd azzal természetesebbé otthonod
Forrás: diadeur.hu

Alapvető tudnivalók az illóolajokról: mi az illóolaj?

Az illóolaj egy természetes növényi eredetű, erősen koncentrált, illékony vegyületekből álló eltérő viszkozitású és színű folyadék, amelyet különböző növényekből nyernek ki. Sokszor ezek a vegyületek felelősek a növények jellegzetes illatáért, és számos biológiai funkciót ellátnak a növények életében, például védelmet nyújtanak kártevők, túlzott napsugárzás és betegségek ellen, valamint vonzzák a beporzókat.

Hogyan válassz minőségi illóolajat?

Az illóolajok hatékonyságát és biztonságos használatát nagyban befolyásolja a minőségük. A piacon sokféle termék található, de nem mindegyik felel meg a valódi aromaterápiás követelményeknek, miszerint illóolajnak kizárólag a növényből kivont textúra tekintendő. Íme néhány szempont, amit érdemes figyelembe venni vásárlás előtt:

  • Latin név feltüntetése: A megbízható illóolajokon mindig szerepel a növény pontos latin neve (pl. Lavandula angustifolia az orvosi levendula esetében), ami segít elkerülni a félreértéseket.
  • Származási hely és kinyerési mód: Az illóolaj hatóanyagai attól is függenek, hogy milyen környezetben termesztették és milyen módon dolgozták fel a növényt.
  • 100%-os tisztaság: Az illóolajoknak nem szabad tartalmazniuk szintetikus adalékokat, oldószereket vagy hígítóanyagokat. Semmit nem veszünk ki belőle, és nem is teszünk hozzá.
  • Az illóolajokat mindig üvegben árusítják, mivel a fény károsíthatja az összetevőiket. Ha átlátszó üvegben látod őket, az gyanús lehet.
  • A természetes illóolajok illata összetett, nem egyhangú vagy mesterségesen intenzív. Ha egy olaj túlságosan erős, „parfümszerű” illatú, az szintetikus adalékokat jelezhet.
  • Ár: a túl alacsony ár, a túl magas ár és az egységár is gyanúra ad okot.

Miért nem jó a silány minőségű illóolaj a háztartási felhasználásra sem?

Az az illóolaj, amit használunk – akár diffúzorból párolog egészségmegőrzés céljából, akár takarítás közben –, bejut a légtérbe és lélegzetvétellel a szervezetünkbe, így hatással lesz az egészségi állapotunkra. Ezért fontos az illóolaj minősége.

Illóolajok a háztartásban

Természetes fertőtlenítőszerek készítése

A természetes tisztítószerek készítése során az illóolajokat olyan hatóanyagokkal kombinálhatjuk, mint az ecet, szódabikarbóna és alkohol. Ezek az összetevők hatékonyak lehetnek a kórokozók eltávolításában és a felületek tisztításában.

Kutatások igazolják, hogy az oregánó illóolaj (0,5%) hatékony antimikrobiális adalékanyagként a kézmosáshoz és felülettisztításhoz használt mosószeres oldatokhoz. Az oregánó illóolaj potenciális alternatívája a különböző mosószerekben használt antimikrobiális szereknek, mint például a klóroxilenolnak és a triklozánnak, amelyek káros környezeti és egészségügyi hatásokkal járhatnak. (2013. Rhoades)

Mielőtt neki látsz a tisztítószer elkészítésének, győződj meg arról, hogy minden hozzávaló rendelkezésre áll a tároló flakonnal, tégellyel, fiolával együtt! Az elkészült tisztítószerre mindig ragassz egy címkét, ami az összetevőket és a készítés dátumára vonatkozik!

Illóolajok a konyhában

Általános fertőtlenítő spray

  • 30 ml víz
  • 20 ml 70%-os alkohol (gyógyszertárban kapható)
  • 8 csepp oregano illóolaj
  • 8 csepp citrom illóolaj
  • 1 teáskanál mosószóda (opcionális)

Használata: rázd össze egy szórófejes flakonban, és fújd a tisztítani kívánt felületre! Konyhai munkalapok, fürdőszobai felületek és kilincsek tisztítására is alkalmas.

Zsíroldó permet

  • 25 ml alkohol
  • 25 ml víz
  • 10 csepp citrom illóolaj

Használata: keverd az összetevőket és minden használat előtt rázd fel! Fújd a zsíros felületekre, hagyd állni néhány percig, majd töröld le egy nedves ruhával. Konyhapultok és tűzhelyek tisztítására különösen hatékony.

Súroló keverék

  • 200 g szódabikarbóna
  • 50 ml víz
  • 12 csepp eukaliptusz radiata illóolaj
  • 15 csepp citrom illóolaj
  • 1 ek. reszelt háziszappan

Keverd az összetevőket egy tégelybe, majd egy vékony eszköz segítségével vidd fel a tisztítandó felületre. Makacs szennyeződés esetén többször is megismételhető a folyamat! Érzékeny, drága felületen mindig végezz próbát kevésbé látható helyen!

Illóolajok a nappaliban

Légfrissítők és szagtalanítók házilag

A mesterséges légfrissítők helyett természetes illóolajos spray-k és diffúzorok használata is hozzájárulhat a lakás friss levegőjéhez, a harmonikus, kiegyensúlyozott légkörhöz. A belélegzett illóolaj bizonyítottan hatással van a mentális egészségünkre, így itt is többszörösen nyerünk az illóolajok használatával!

Légfrissítő permet

  • 35 ml desztillált víz
  • 15 ml evőkanál alkohol (segíti az illóolajok oldódását)
  • 8 csepp illóolaj

Válaszd a borsmenta, rozmaring illóolajokat amennyiben friss környezetet szeretnél és támogatni a koncentrációt! Az orvosi levendula, indiai citromfű illóolajok nyugtató hatásúak. A citrom, mandarin, grapefruit, édesnarancs illóolajok hangulatjavítóak és az immunrendszer működését is stimulálják. Az illóolajokat lehet keverni is, de a végső mennyiség 2,5 ml legyen a fenti keverékben!

Használata: fújd a levegőbe, függönyökre vagy szőnyegekre, hogy friss illatot adjon a helyiségnek!

Szagtalanító szódabikarbónás keverék

  • 1 bögre szódabikarbóna
  • 1 ml (kb. 30 csepp) csepp illóolaj (pl. eukaliptusz radiata, indiai citromfű, teafa illóolajok)

Használata: szórd a szőnyegre vagy cipőbe, hagyd hatni fél órán át, majd porszívózd ki!

#vegyélhazait – És tedd azzal természetesebbé otthonod
Forrás: diadeur.hu

Illóolajok a fürdőszobában

Penész és baktériumok elleni védekezés

Bár az illóolajok nem helyettesítik a klasszikus gombaölő szereket, egyes fajtáik segíthetnek a penész visszaszorításában és a baktériumok szaporodásának csökkentésében.

Antibakteriális tisztító keverék

  • 3 dl víz
  • 2 dl ecet
  • 8 csepp teafa vagy kakukkfű illóolaj

Használata: használható a fürdőszobában, csempék és sarkok áttörlésére.

Penész elleni spray

  • 1 dl víz
  • 1 dl hidrogén-peroxid (3%-os gyógyszertári)
  • 15 csepp szegfűszeg- vagy fahéjolaj

Használata: permetezd a problémás területre, hagyd hatni 10-15 percig, majd töröld le egy tiszta ronggyal.

Természetes mosószer illóolajokkal

Az illóolajok nagyszerű kiegészítői lehetnek a mosásnak, mivel természetes módon frissítik és illatosítják a ruhákat, miközben antibakteriális és gombaellenes tulajdonságaik is érvényesülnek. Íme néhány egyszerű recept, amelyeket könnyedén beépíthetsz a mosási rutinodba. Ez a házi készítésű mosószer gyengéd a ruhákhoz és a bőrödhöz, mégis hatékony a szennyeződések ellen.

  • 1 csésze reszelt mosószappan
  • 1 csésze mosószóda
  • 1 csésze szódabikarbóna
  • ½ csésze bórax (elhagyható, ha érzékeny bőrre készül)
  • 20-30 csepp illóolaj (levendula, citrom, eukaliptusz radiata, teafa, muskotályzsálya, geránium, indiai citromfű illóolajok, ízlésed szerint)

Elkészítés: Keverd össze az összes száraz hozzávalót egy tálban! Csepegtesd rá az illóolajat, és jól keverd el! Tárold légmentesen zárható edényben!

Használat: Adagolj belőle 2-3 evőkanállal egy mosáshoz.

Illóolajos öblítő természetes módon

A boltban kapható öblítők helyett használj ecetet és illóolajokat, amelyek puhává és illatossá teszik a ruhákat.

  • 1 ek. 10%-os ecet
  • 15 csepp illóolaj (pl. levendula, citrom, narancs vagy borsmenta)

Elkészítés és használat: adagold közvetlenül az öblítő tartó rekeszbe!

#vegyélhazait – És tedd azzal természetesebbé otthonod
Forrás: diadeur.hu

A természetes háztartási tisztítószerek használata nemcsak a környezetet védi, de egészségesebb otthont is teremt. Az illóolajokkal és természetes alapanyagokkal végzett takarítás csökkenti a vegyi anyagokkal való érintkezést, miközben hatékony és kellemes illatú megoldásokat biztosít. A házi készítésű tisztítószerek alkalmazásával nemcsak pénzt takaríthatsz meg, hanem fenntarthatóbb életmódot is kialakíthatsz.

Kis lépésekkel is sokat tehetsz a saját és családod egészségéért – kezdj bele ma!

Szakértőnk

#vegyélhazait – És tedd azzal természetesebbé otthonod
Dr. Takács-Tóth Diána
gyógynövény kutató, vegyész, aromaterapeuta,
gyógyszerészi kémia doktora

Elérhetőségek:

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.