Forrás: Getty

Hogyan működik a két dobozos rendszerezés?
A módszer nevéből is sejthető: mindössze két dobozra (vagy zsákra) van szükség hozzá. Az egyikbe azok a dolgok kerülnek, amelyeket meg akarunk tartani, a másikba pedig azok, amelyektől megválnánk – akár kidobjuk azokat, akár eladományozzuk. Ahogy haladunk a rendrakással, minden tárgyat a megfelelő dobozba kell tennünk. Amikor egy doboz megtelik, a “maradó” tárgyakat helyükre kell tenni. Az adományozandó vagy kidobandó tárgyakat pedig rögtön eltávolítjuk (bátor lépés!), vagy ha nem vagyunk biztosak bennük, határidőt szabhatunk magunknak, hogy egy hónapon belül döntsünk a sorsukról.
A két dobozos rendszerezés előnyei
Ha egy igazán egyszerű rendszerezési technikát keresel, ez lehet számodra a megfelelő módszer.
- Gyorsabb döntések? A két dobozos módszer lényege az igen/nem döntés, így könnyedén végig haladtunk egy hatalmas papírhalmon és egy zsúfolt pincepolcon is.
- A haladás motiváló ereje: Mivel ezzel a módszerrel gyorsan haladtunk, a sikerélmény adott, ami újabb feladatokra ösztönöz.
A módszer hátrányai
Bár a két dobozos rendszerezésnek vannak előnyei, néhány probléma miatt érdemes kétszer is átgondolni, hogy használjuk-e.
- Az adományozandó tárgyak “beragadnak”: Sokszor az emberek hajlamosak ugyan dönteni arról, hogy megválnak valamitől, de az adományozásra szánt dolgok hetekig (vagy hónapokig) a lakásban maradnak.
- A “megtartandó” doboz sem ürült ki gyorsan: Azokat a tárgyakat, amelyek az adott helyiségbe tartoztak, gyorsan visszarakja az ember a helyére, de a más helyiségekbe tartozó dolgok dobozokban maradtak.
- Időigényes a visszapakolás: A különböző helyiségekbe tartozó tárgyak visszarakása sok sétát igényelt – jót tesz a lépésszámlálónknak, de nem tesz jót a hatékony időgazdálkodásnak.
Tippek a módszer hatékonyabb alkalmazásához
- Legyen kéznél szemeteszsák a kidobandó szemétnek, hogy ne keveredjen az adományozásra szánt holmikkal.
- Legyen tervünk az adományozandó tárgyakra! Tűzzünk ki időpontot, meddig kell elvinni őket a kiszemelt szervezethez, vagy tegyük őket egyből az autó csomagtartójába, hogy minél előbb eljussanak a rendeltetési helyükre.
- Ahelyett, hogy véletlenszerűen rakosgatnád a dolgokat, csoportosítsd őket helyiségek szerint. Így hatékonyabban vissza tudod helyezni őket a megfelelő helyekre.