Lebegő alvás
A vízágyat 3000 évvel ezelőtt a perzsák használták először. Vízzel töltött kecskebőr tömlőkön aludtak, s amikor épp nem rajta feküdtek, a nap gondoskodott arról, hogy a benne lévő víz felmelegedjen. Később feledésbe merült a konstrukció, majd jótékony hatásait a 19. században fedezte fel egy brit orvos, aki az ágy remek tulajdonságait – elsősorban a nyomásnélküliségét – gyógyászati célokra használta.
Tudta-e, hogy:
az eladott ágyak 10-15 százaléka vízágy Nyugat-Európában?
az vízágyak matracának ára egy jófajta biomatrac árával vetekszik?
ÉLETTANI HATÁSOK
Persze nem kell nagybetegnek lenned, hogy a saját javadra fordítsd előnyeit. Prevenciós céllal is meg lehet próbálkozni a vízágy használatával. A javasolt fekhely előnye, hogy egyenletesen oszlatja el az ember testsúlyát, a rossz besüppedések miatt nem kell alvás közben ellentartani, így a nyak, a váll, a végtagok ellazulhatnak, a gerinc is nyugalmi pozícióba kerülhet, ami közismerten az egészséges alvás alapja. Vízzel töltött matracon kevesebbet forgunk, jobb a vérkeringésünk, hosszabbak a mélyalvási szakaszaink, egyszóval az alvásunk minősége javul, ugyanakkor csökken a stressz, jobb lesz napközben a koncentrációnk, a pihentető alvás márpedig a betegségekkel szemben is képes megóvni szervezetünket. Előnye még, hogy a testünknek nem kell a saját hőjével melegítenie a matracot, ami energia a szervezetnek, a matrac belsejében ugyanis beépített fűtés állítja elő a regenerálódáshoz szükséges hőmérsékletet.
A FELÉPÍTMÉNY
A matracot, amely megközelítőleg 20 cm vastag, tarthatja keret vagy egy matrac alá épített dobogó. A vízágy matraca speciális, kiluggathatatlan fóliából készül, rajta egy feltöltő és vízleeresztő nyílással. Üresen szállítják, így könnyebben mozgatható, feltöltött állapotában az ágy – attól függően, hogy szimpla vagy francia – 400–800 liter vizet nyel el (1 l víz kb. 1 kg). Sokakat aggaszt ez a tömeg, és felmerül a kérdés, hogy egy vízágy nem veszélyezteti-e a födémet. A válasz nem, miután egy átlagos födém terhelhetősége m2-enként 500 kg, egy vízágy pedig maximum 4 m2-t vesz el életterünkből, így jócskán a megengedett terhelés alatt van, tehát födémleszakadásától nem kell tartani.
A vízágy egyelőre nem annyira népszerű, mint a hagyományos matracok, de a gyártók mindent elkövetnek, hogy javítsanak a megítélésén. A csillapítás nélküli matracokat felváltották a csillapítással ellátottak, így nem vagyunk arra kárhoztatva, hogy minden egyes mozdulat után percekig hullámozzunk. Sőt, a csillapításnak több szintje is beállítható, így bizonyos fokozatok felett nincs az az érzetünk, hogy egy bárkán hánykolódunk hajótöröttként. A vevők által preferált csillapítottság egyébként a 75–95 százalékos tartományba esik.
FŰTÖTT ÁLMOK
Az ágy érdekessége továbbá, hogy a matrac alá fűtőpanel kerül, amely a benne lévő víz hőmérsékletét szabályozza. A víz hőmérséklete fűtés nélkül szoba-hőmérsékletű lenne, ez azonban nem elég a kényelmes alváshoz. A fűtőrendszer egy fűthető alátétből és egy termosztátból áll, az alátét a vízmatrac és biztonsági fólia alá kerül. A vízágy ideális hőmérséklete télen-nyáron 26-27 fok. Sokan azt gondolják, hogy a vízágy valamiféle gumimatrachoz hasonlatos, de nem, mert a vízágy matracát levehető, mosható huzattal boríthatod, így ez az érzés nincs meg. Maga a matrac legelőnyösebb tulajdonsága, hogy antiallergén, így nem lesz az atkák melegágya, illetve az, hogy ha lehet, sokkal inkább felveszi a test formáját, mint más, a matracokban használt anyag (szivacs, kókusz, szalma). A matrac a standard méretekben kapható, vizet cserélni benne nem szükséges, csak akkor, ha új lakásba költözöl.
Vízágy előnyei
- formatartó
- antiallergén fekhely
- a mélyalvási szakaszt megnyújtja
- a lebegésszerű élményt ad
- a matrachőmérséklet temperált
A vízágy hátrányai
- tömege miatt egy szoba átrendezésénél nehezen mozgatható
- az első generációs ágyak algásodhatnak, ezt megfelelő oldattal rendszeresen kezelni kell n