Panelszépségverseny-győztes lakás
A lakás névjegye
A lakás mérete: 35 m2 (1,5 szoba)
A lakás elhelyezkedése: XV. kerület
A lakás vételára: 7 millió Ft (200 000 Ft/m2)
A lakás felújítása, bebútorozása és műszaki cikkekkel való ellátása: 1,7 millió Ft
(Villanyszerelési munkák: 55 000 Ft, lámpák: 95 000 Ft, festés anyaggal együtt: 100 000 Ft, Asztalosmunkák (a teljes bútorzat): 650 000 Ft, elektronikus berendezések, főzőlap, hűtő, tv, mosogatógép stb…: 800 000 Ft)
A mátészalkai tulajdonos tanulni érkezett Budapestre, ahol ma kozmetikusként dolgozik. Szorgalmi ideje alatt rokonoknál élt, a nagybetűs életbe kilépve azonban időszerűvé vált egy saját lakás megvásárlása. Lakáscéljai a következők voltak: a leendő otthonnak legyen egy kis erkélye, a fürdőszoba legyen jó állapotban, ha lehet, ne is kelljen hozzányúlni. Az ingatlan legyen legalább 1,5 szobás, új nyílászárókkal, a ház pedig kívülről szigetelt. Aki azt hinné, hogy ezek túlságosan nagyravágyó tervek, téved. Az első megnézendő lakás az aznapi tervlistán hozta ezeket a paramétereket. Noha a jelenlegi tulajdonos néhány óra leforgása alatt meglátogatott további négy lehetséges ingatlant, mégis visszakanyarodott az elsőhöz. Ezt követte az alku. A 7,6 millióra tartott lakást, rövid egyeztetés után, 2013 februárjában 7 millió forintért sikerült elhoznia. Az árcsökkentés a korábbi tulajdonosnak belefért, ugyanis egy éve hirdette lakását eredménytelenül, pedig az alapvetően nem volt rossz állapotban.
Szabatott bútorok
Ettől persze igényelt némi felújítást. A munkák tavaly májusban indultak, de csak szépen, ráérősen. A renoválás a villanyszereléssel vette kezdetét. Szerencsére elektromos hálózatot nem kellett cserélni, de apróbb munkák adódtak bőven. Az átalakításokat követően érkezett a festő, aki leszedte a tapétát, glettelte a falat, majd a nappalin úgy vitt végig egy színt, hogy annak árnyalatai falszakaszonként, a sötéttől a világosig változnak. Míg a nappaliban a tulajdonos a kávéval dolgozott, a hálóban a narancs különböző árnyalatait kente fel.
A festő után érkezett a bútorasztalos, hogy felmérje a terepet. A szakember a tulajdonos elképzelései alapján skiccelte fel a terveket. Erre azért volt szükség, mert a populáris bútoráruházak kínálatában nem találta meg az igazit, és tudta, a tér miatt méretre szabatott bútorokkal jár a legjobban, anyagilag mindenképp. Így készült el a kanapé kivételével a nappali teljes berendezése. A modern vonalvezetésű asztal, a dohányzóasztal, a médiakonzol, a vitrin, a tálaló és a polcok. A konyhában, az előszobában a teljes bútorzat, a hálóban pedig az ágy mind az asztalos keze munkáját dicséri. A kivitelezés nem volt túlságosan gyors, de sietni sem kellett, így felárral sem járt. Az asztalosmunka úgy került összesen 650 000 Ft-ba, hogy abban már a munkadíj is benne volt. A végeredmény önmagáért beszél, a lakásban uralkodó összkép az azonos anyagú, hangulatú és színű – wenge, opálos tölgy – bútorok miatt kompakt hatást kelt.
Barátságos hatás
A színek, az anyagok tekintetében a járólap volt a meghatározó, amely adott volt a lakásban, ehhez az új tulajdonos nem nyúlt hozzá. A bútorok erénye az esztétikumon túl, hogy mindent elnyelnek. A nappaliban lévő vitrin a minibárt, a bizsukat, a tálalószekrény fölül az étkészletet, alul a porszívót, a konyhabútorok a főzés kellékeit azért is, mert a fölső konyhabútorok a plafonig érnek, nem állnak meg 40 cm-rel alatta, ahogy az megszokott. Az asztalosmunka része volt a konyhában lévő falvédő, amely ragasztva, nem pedig fúrva került a falra. Erénye egyfelől, hogy óvja a festett felületet a kifröccsenő konyhai szennyeződésektől, másrészt dekoratívvá, meleg hangulatúvá teszi a konyhát. A barátságos érzet elérésében segítenek a barkácsáruházban 2000 Ft/m2 áron vásárolt leselejtezett mozaik falburkolatok is. A konyha összhatásában nézve tágas, ajtó nélkül kiváltképp, és jót tesz neki, hogy nem dominálja egy hatalmas hűtő, amely szekrénynek álcázva az előszobába került. Tovább nézelődve a lakásban, feltárul a háló, amely apró és funkcionális, majd kicsivel arrébb a fürdő. Utóbbi érintetlen maradt, abba egy mosógép került, mivel barnában nem volt kapható, így sötétszürkében.
Átgondolt megvalósítás
A lakás felújítása nem volt drága, jelen állapotában összesen 8,7 millió Ft-ba került. A mesteremberek kifizetésén túl a beruházás jelentős mértékét tette ki a lakás gépesítése. Szükség volt mosógépre, mikrohullámú sütőre, televízióra, páraelszívóra, indukciós főzőlapra, sütőre, hűtőre, mosogatógépre. „Bármit, amit kinézek, azt nem veszem meg egyből, felírom a termék típusát és utánanézek a neten. Hol olcsóbb, mik róla a vásárlói vélemények, hogy végzett az összehasonlító teszteken” – meséli a tulajdonos. Ráérősségével jelentős összeget takarított meg, amelynek érzékletes példája a lakásban lévő fémburás lámpák beszerzése. Egy budapesti nagyáruházban a hét lámpa 160 000 forintba került volna, ugyanez Mátészalkán 95 000 forint volt. A lámpák a lakás összes zugába eljuttatják a fényt, amitől tágas az összhatás. A térélményhez hozzájárul, hogy a lakás nincs telezsúfolva tárgyakkal, bútorokkal. A minimalista stílus nem tűri a sok fölösleges holmit, rend jellemzi, miként a lakás tulajdonosát is, aki nem csak a tárgyak vásárlásának mellőzésével takarékoskodik: az energiával éppúgy.
Energiatudatosan
A műszaki cikkek beszerzésekor olyan termékeket választott, amelyek magas energiaosztályba tartoznak. A lakásvásárláskor igyekezett a panelprogramban részt vett ház egy olyan lakásába költözni, amelyen a külső szigetelés megépítésekor a nyílászárók is megújultak. A lakásban tartózkodva szembetűnő is, hogy nincs trópusi hőség. A mérsékelt meleget egyedi mérővel szerelt házközponti fűtés adja. „A lehetőségek közül a Főtáv egyedi mérését választottam, nem az átalánydíjasat, a jó döntés miatt többen megdicsértek. A szomszéd, aki a ház szigetelése előtt is itt lakott, azt mondja, a felújítás felezte a fűtési költségeit. Emellett, ha nem vagyok itthon, letekerem a fűtést, illetve áramtalanítom a lakásban azt, ami ésszerű. Ezen is sokat spórolok, a villanyszámlám – az óraállást szintén diktálom -–a múlt hónapban 2800 Ft volt” – mesél a rezsi alakulásáról vendéglátónk, aki lakásvásárlásával elégedett, és ahogy fogalmaz, a felújításban meg tudta valósítani önmagát. Következő beruházásával a kis erkélyt teszi barátságosabbá, hogy a tavaszi napsugarakat már ott élvezhesse.
A tulajdonos tippjei felújítóknak
- ha nem egyből vásárolunk, hanem alaposan átgondolunk egy döntést, és megnézzük, hogy az adott bútor, műszaki eszköz hol olcsóbb, jelentős összeget takarítunk meg
- ha el akarjuk rejteni a szem elől a hűtőt, mindenképp a beépíthető típusok közül válogassunk, ezek bebútorozása ugyanis könnyebb, mint a szabadon állóké
- panellakás vásárlásakor olyan házban keresgéljünk, amely átesett a panelprogramon, kívülről szigetelt, a nyílászárói ki vannak cserélve
- a Főtáv rendszerében, ahol lehet, az átalánydíj helyett az egyedi mérés lehetőségét válasszuk
- a megvásárolandó műszaki cikkek tartozzanak magas energiaosztályba
- ha nem vagyunk otthon, a hűtő kivételével mindent áramtalanítsunk. n