Így az asztal kérdése is megoldott

Minden háziasszony álma: a konyhasziget

E szép és elegáns megoldás bökkenője, hogy csak nagyméretű konyhában hozható tető alá, ugyanis sok helyet foglal, mégis ott mutat igazán jól. Lehet térelválasztó szerepe, de plusz munkafelületet vagy tárolási lehetőséget is nyújthat. Kialakításához egy legalább 15 négyzetméteres konyha szükséges. Lássuk, hogy a térfelszabadításon felül milyen kihívásokkal kell megbirkóznia annak, aki hajlandó becserélni négyzetmétereit egy konyhaszigetre.

Helyigény: A tervezésekor betartandó szabály, hogy a kényelmes körbejárhatóság érdekében, legyen szó bármekkora konyhaszigetről, 120 centimétert kell hagyni körülötte mind a négy oldalon. Ez a távolság nemcsak a kényelmes közlekedést biztosítja, de az ajtókat és a fiókokat is így lehet a legkomfortosabban nyitni, illetve zárni.

A konyhasziget mérete: A legkisebb opció a 80-90 cm széles munkapult, de figyelem: ez csak amolyan tálaló-, lerakodóelemként működik. Nagyobb lehetőségeket nyit egy 150 cm széles sziget, de ha több munkafolyamatot is itt szeretnénk elvégezni, ezt is megnövelhetjük jó néhány centivel. Mélységének, ha csak előkészítésre akarjuk használni, elég a 60 cm, de ha már a főzőlapot vagy a mosogatótálcát is itt helyeznénk el, netán étkezésre is használnánk, akkor 90–120 cm lesz a megfelelő méret. Ez természetesen a szélességet is érinti, egy körbeülhető sziget legalább egyméteres.

Elegendő munkafelület

Elegendő munkafelület

Szigettípusok:
Alapsziget: Mind a négy oldalról kényelmesen hozzáférhető, főként tárolóként funkcionál. A fiókokban, polcokon evőeszközöket, edényeket tarthatunk, míg a munkalapon újabb felület áll rendelkezésre a konyhai munkákra.
Munkasziget: Elsősorban a főzőtevékenységet támogató modell rajta a főzőlap, a sütőlap, a munkapult, esetleg a mosogató. Főleg az egy időben zajló sok sütés-főzést támogatja.
Bársziget: Bulikhoz, összejövetelekhez, közös étkezésekhez ajánlott, amelyben csaptelep, mosogatótálca, minihűtő is helyet kap.

Szagelszívás: Ez akkor fontos, ha a főzőlap része a konyhaszigetnek. A kivezetés miatt érdemes egy gipszkarton álmennyezetet építtetni, olyat, amely legalább 30 kg terhelést elbír, ilyen nehéz ugyanis egy szagelszívó. A szagelszívóból válasszuk a nagyobb teljesítményűt, ez a logikus, ha abból indulunk ki, hogy a konyhasziget kívánja a nagy teret, márpedig a szagokat érdemes az egész konyhából elvezetni.

Elektromosság: A konyhagépek használatához nem árt, ha a sziget konnektort is rejt. Fix sziget építésekor érdemes a járólap alá helyeztetni egy kábelcsatornát, amelyben átvihetjük az áramot a konyhaszigethez. Friss építkezésnél az aljzatbetonozáskor egyszerűen helyeztessünk egy egyszerű kábelcsatornát a betonba. Maga a konnektor lehet „pop up”, azaz a konyhapult síkjából felnyitható egység, de persze az egyszerű konnektorok is megteszik.

Vizualitás: A konyhapult belesimulhat a környezetébe, amennyiben a konyhabútorhoz használatos ajtólapokat, munkapultot választunk. Ha színében, anyagában eltérőt, azzal hangsúlyosabbá válik a sziget. A legegyszerűbb, ha konyhabútorunkkal azonos anyagú és színű szigetet készíttettünk, de a merészebbek választhatnak fa-, műanyag vagy akár rakott kő, üvegtégla talapzatot. Ha a berendezés belsejébe nem helyezünk el sütőt vagy mikrohullámút, számos polcot, szekrényt alakíthatunk ki. Ha nyitottak a polcok, szép konyhai kiegészítőket helyezzünk rá.

Helyspóroló trükkök: Ha kicsi a konyha, de vágyunk a szigetre, kössünk kompromisszumot, és elégedjünk meg a félszigettel. Ha a sziget egyik vége a fallal érintkezik, meg is oldottuk a problémát.

Félsziget a jobb helykihasználás érdekében

Félsziget a jobb helykihasználás érdekében

+1 tipp: Nagyobb bútoráruházakban kaphatók mobil szigetek, amelyeket a nagy konyhai munkák során (karácsony, húsvét, születésnap, vendégségek) hadrendbe állítunk, ha pedig nincs rá szükség, összecsomagolva arrébb rakunk vagy lekicsinyítünk.

Pozitívumok:

  • A hagyományos elrendezésű konyhákkal szemben, amelyekben jórészt minden a falak mentén helyezkedik el, változatosabb helykihasználást kínál.
  • Minden oldalról jól hozzáférhető.
  • Polcokat, fiókokat lehet benne elhelyezni, ami plusz rakodóhelyet biztosít.
  • Beleépíthető akár sütő-, főzőlap vagy a mosogató is.
  • Különösen hasznos, ha rendszeresen több embernek kell főznünk.
  • Amerikai konyhás nappalikban megtöri a teret, javítja a térhatást, otthonosságérzetet biztosít.

Negatívumok:

  • A konyhaszigetet az ellentábor általában azért nem javasolja, mert helypazarló megoldásnak tartja.
  • Érv ellene, hogy fontos, hogy a főzőlap mellett legyen folyamatos munkafelület.
  • A sziget szerintük azért is haszontalan, mert megtöri a munkafolyamatot, ugyanis át kell emelni a közlekedőtéren a forró edényt, ami balesetek forrása lehet. n
Egyszerű, rögzítés nélküli munkapult

Egyszerű, rögzítés nélküli munkapult

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.