Forrás: Europress
A jövő elkezdődött
A klasszikus konténerek lakás-szempontú fejlesztése egy meredeken felfelé ívelő folyamat szerves része. Azé a folyamaté, mely a jövő igényeihez igazított lakhatási feltételek megteremtését célozza, ennek keretében pedig keresi a minél rugalmasabb, minél könnyebben és olcsóbban kivitelezhető, és a környezet számára minél kisebb megterhelést jelentő megoldásokat. Ebbe az igényrendszerbe pedig tökéletesen beleillik a konténerekben kialakított otthonok koncepciója, mely a jelenből nézve még idegenek tűnhet, de a jövőben valódi alternatíva lehet. Persze az, hogy ez a sors be is teljesül-e, sok tényezőtől függ. Ezeket vesszük most sorra
A konténerházak előnyei
Kezdjük a pozitívumokkal – azaz mi minden szólhat a konténerotthonok térnyerése mellett?
Környezetbarát megoldások: A magas visszaszállítási költségek miatt rengeteg konténer hever kihasználatlanul a világ kikötőiben. Azonban ha ahelyett, hogy beolvasztanánk, lakásként hasznosítjuk újra őket, rengeteg energiát spórolhatunk meg. Egy 6 méter hosszú konténer esetében például, ami közel 3500 kg acélt tartalmaz, 8000 kw energiáról beszélünk.
Költséghatékonyak: Egy ugyanakkora méretű, téglából épült lakás bekerülési költségénél közel 30 százalékkal alacsonyabb egy konténerház négyzetméterre kiszámított ára. Arról nem is beszélve, hogy utóbbiak formájukat tekintve átalakítás nélkül is “lakáskészek”.
Megbízhatóak és stabilak: A konténerek eredeti feladatuknál fogva masszív szerkezettel rendelkeznek, így – kis túlzással – elpusztíthatatlanok. Ez egyrészt azt jelenti, hogy jól ellenállnak az időjárás viszontagságainak, másrészt pedig terhelhetőségüknek hála biztonsággal egymásra építhetők. A szerkezeti stabilitás egyben a földrengések és a hurrikánok veszélyeivel szemben is garanciát jelent, mely különösen értékessé teszi őket a magas rizikójú térségekben.
Gyors kivitelezés: Egy konténerekből álló házszerkezet felépítése 2-3 hétnél többet nem vesz igénybe, ami óriási versenyelőny a klasszikus otthonok 4-6 hónapos kivitelezési idejével szemben.
Könnyen szállítható: Eredeti rendeltetésüknek hála a konténerház egyszerűen és gyorsan áttelepíthető, ha annak lakói költözni szeretnének.
A konténerházak hátrányai
Persze, itt sem minden fenékig tejfel. Szembesüljünk most a negatívumokkal is!
Gyenge hőszigetelés: Tekintve, hogy a konténerházak acéllemezekből készültek, gondot jelenthet a benti hőmérséklet kontrollálása. Egy speciális szigeteléssel és megfelelő külső színválasztással (ami nem nyeli magába a meleget) viszont némileg ellensúlyozható mindez.
Kopott külső: Ha újrahasznosított konténerben alakítunk ki egy otthont, annak külső felújítása komoly kihívást jelenthet. A szállítás közben keletkezett karcolások és sérülések helyén felütheti fejét a rozsda, ezért azokat nagyon alaposan ki kell javítani. Már csak azért is, mert egy néhány évente átfestett konténer élettartama a húsz évet is meghaladhatja.
Nagy ökológiai lábnyom: Bár tény, hogy a konténerek lakásokként való újrahasznosítása rengeteg energiát takarít meg a környezetnek, azok ökológiai lábnyoma nagyobb, mint amekkorának az első pillantásra tűnik. Ahhoz, hogy egy konténer lakható legyen, szükség van homokfújásra, a padlózat teljes felújítására és burkolására, és az esetleges hézagok és lyukak betömésére. Plusz az áttelepítésük komoly széndioxid-kibocsátást generál.