Bonsai fa nevelése

Bonsai fa nevelése - lépésről lépésre, minden hasznos információt megtalálsz!

Általában azt tudjuk, hogy a bonsai fa  Japánból jött, hogy művészi, és hogy drága. Pedig bonsai-fácskája igaziból bárkinek lehet. Nem feltétlenül kell több ezer (vagy több tízezer) forintért megvásárolni az évek óta metszegetett példányokat. Ha van kedvünk kísérletezgetni, séta közben vegyük észre a sok kis magoncot, amelyek a nagy fák csemetéiként növögetnek. A legtöbbjükből aranyos bonsait lehet nevelni! Nem kell hozzá más, csak lelkesedés, metszőolló, és türelem. A bonsai rajongók tábora éppen ezért igen széles: vannak, akik csupán egy-két fát gondoznak, és szép számmal akadnak olyanok is, akik óriási gyűjteményeket hoznak létre különleges fákból. Mert a bonsai fa nevelése nem egy lehetetlen küldetés.

Nézzük végig, mire kell figyelni a bonsai fa nevelése során, hogy a legjobb tulajdonosokká váljunk!

  • Tervezés: Akár vásárolunk, akár kiásunk egy kis egyedet, végső soron mi fogjuk eldönteni, milyenre fogjuk azt formálni. Elég inspirációt nyújt a természet, ötletekért érdemes elmerengeni a körülöttünk élő fák lombozatának változatosságában.
  • Törzs: A bonsai fa törzse lehet egyenes, görbe, ferde vagy osztott, ahogy a természetben is számtalan változat előfordul, de a legfontosabb, hogy átmérője a csúcsa felé fokozatosan csökkenjen.
  • Ágrendszer: Ez az, amit mi a legkönnyebben alakíthatunk: metszéssel és drótozással. Alapszabály, hogy kúp vagy háromszög alakban terjeszkedjen az ágrendszer. Meg kell határoznunk a fácskánk elölnézetét: az oldalágakat ehhez képest tudjuk megszabályozni. Az alsó ágak közötti távolság nagyobb legyen, mint a felsők közötti, az ágak vastagsága is alulról fölfelé csökkenjen. Ne törekedjünk szimmetriára, az összhatás legyen egyensúlyban a fa általános jellegével!
  • Metszés: A bonsaiok igen jól tűrik a metszést. A fa növekedését állandóan figyelni kell. Túlzott ághosszúság, vagy ágtorlódás esetén nyugodtan lépjünk fel: a metszést egy évben négyszer is el lehet végezni éles ollóval,  vagy kertészeti metszőollóval. Kezdőknek ajánlatos ezt a gyakorlatban megnézni, a kiállításokon rendszeresen tartunk metszési bemutatót.
  • Drótozás: Ez a másik legfontosabb alakítási mód. A drótozás a kéreg elszorításával tápanyagtorlódást okoz, ettől gyorsabban vastagszik a lekötözött ág vagy törzs. Emellett a megdrótozott ágat a kívánt irányba tudjuk hajlítani. Vigyázat! Hajlításnál fő az óvatosság, könnyen törnek az ágak!
  • Elhelyezés: Az a legjobb, ha szabadban, természetes időjárási környezetben tároljuk a növényünket, hiszen a legtöbb bonsai télálló. A cserépedény ne álljon a földön, mert könnyen saras lesz a fácska, vagy belemásznak a földjébe a rovarok. Asztallap magasságú padokra, vagy falhoz erősített polcokra szokás tenni a bonsai-gyűjteményt. Időnként érdemes megforgatni a növényeket, hogy minden oldalukon elegendő fényt kapjanak, és semmiképp se érje őket túl sokáig árnyék. Ha valamiért belső térben szeretnénk elhelyezni a fácskát, ne az ablakpárkányra tegyük, mert ott túl sok napfényt kap, a fűtőtesttől pedig tartsuk távol.
  • Öntözés: Az apró tartóedénybe ültetett kis növények meleg, száraz időben akár napi többszöri öntözést is igényelnek: földjük földnedves legyen, semmiképp se száradjon ki, ugyanakkor vízben sem jó állniuk! A legtöbb esetben praktikus és könnyen megoldható öntözési technika, ha egy megfelelően nagy méretű edénybe vizet engedünk és a bonsaiunkat a törzs magasságáig (hogy a víz ellepje a bonsai ültetőközegét) beletesszük. Pár perc áztatás, majd lecsepegtetés után visszatehetjük a növényt a helyére.
  • Gondozás: A bonsai fa nevelése során pár évente célszerű átültetni. A legjobb, ha ehhez speciális bonsai ültetőközeget használunk, mely nemcsak jó víz- és légáteresztő képességű, de képes megkötni az esetlegesen feleslegben lévő tápanyagot, illetve a szennyező anyagokat is. Nagyobb méretű tálba csak akkor indokolt áttenni a növényt, ha az eredeti tálat már kinőtte.  A kis tálméret miatt a folyamatos tápanyag-utánpótlásról is gondoskodnunk kell, ehhez a műtrágyát szakboltban szerezzük be.
  • Gyökérzet: Minél idősebb egy bonsai, annál jobban láthatóvá válik a talajfelszín felett a gyökérzete. A gyökerek a stabilitás természetes hatását mutatják, a gyökérzet szimmetriája nem feltétele egy jól fejlett példánynak.

h

 

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.