Forrás: Getty
Miért jó összegyűjteni az elszáradt növényeket a kertben?
Az egyik legfőbb érv az elhalt növények eltávolítása mellett a betegségek és kártevők elszaporodásának megelőzése. Az elhalt növények ugyanis kiváló búvóhelyet és táplálékforrást jelentenek a különböző kártevőknek, amelyek így könnyebben vészelhetik át a hideg hónapokat, így a következő szezonban ültetett növényeidre is veszélyt jelentenek. Emellett a különböző gombás és bakteriális fertőzések is tovább élhetnek az elhalt részeken, amelyek szintén veszélyt jelenthetnek a jövőbeli termésre.
Ha az elhalt növényeket eltávolítod, a talaj is jobban tud szellőzni, és kevesebb az esélye annak, hogy a gyökerek körül oxigénhiány lépjen fel. A talaj tápanyagait is hatékonyabban tudják hasznosítani a még élő növények, ha nem kell versenyezniük az elhalt részekkel. Ez különösen fontos lehet olyan kertekben, ahol a talaj minősége nem a legjobb, vagy ahol amúgy is szűkös a hely a növényeknek.
Erre külön ügyelj
Ha a kertedben a nyáron voltak olyan növények, amelyek betegségektől szenvedtek, mindenképp ajánlott az elhalt részek eltávolítása, hogy megakadályozd a fertőzések további terjedését. Ugyanez igaz akkor is, ha a kertedben gyakoriak a kártevők.
Miért jó otthagyni az elszáradt növényeket a kertben?
Bár elsőre furcsának tűnhet, az elhalt növények jelenléte is lehet előnyös. Egyes kertészek arra esküsznek, hogy az elhalt növényi részek természetes mulcsként szolgálnak, ami védi a talajt az eróziótól, és segít megőrizni annak nedvességtartalmát. Ezen kívül a lebomló növényi anyagok tápanyagokat is juttatnak a talajba, ami elősegítheti a következő szezon növényeinek növekedését.
Az elhalt növények egyúttal menedéket nyújthatnak hasznos rovaroknak is, például a katicabogaraknak vagy a méheknek, amelyek a kert egészsége és a bőséges termés szempontjából nélkülözhetetlenek.
Ha van lehetőséged komposztálni, akkor az elhalt növényi részeket akár a komposztre is teheted, majd onnan vissza újra a talajra, ezzel is támogatva annak minőségét.