Forrás: Getty

Minden, amit a mélyöntözésről tudnod kell

Egyszerű – és mégsem

Bár a locsolás a legegyszerűbb kerti munkák egyike, ami lényegében arról szól, hogy víz segítségével életben tartjuk a növényeket, valójában nem mindegy, milyen technikát alkalmazunk, és az sem, hogy mikor. A különböző növények öntözési igényei eltérhetnek, amire érdemes tekintettel lennünk.

Mi az a mélyöntözés?

A mélyöntözés a felületes locsolás ellentéte, ami azt jelenti, hogy a talaj mélyebb rétegeibe is hagyod eljutni a vizet ahelyett, hogy csak a felszínét locsolnád meg. Fák, bokrok, virágok és konyhakerti növények is meghálálják, sőt akár a gyep is. Mélyöntözés során általában legfeljebb 20 cm mélyen kell átitatni a talajt nedvességgel, hogy az elérje a növények gyökereit.

A mélyöntözés előnyei

A mélylocsolás arra sarkallja a növényeket, hogy mélyebbre hatoló gyökereket növesszenek, aminek köszönhetően ellenállóbbak lesznek a szárazsággal és az extrém hőmérsékleti körülményekkel szemben. Ráadásul ritkábban kell locsolni, ami idő- és víztakarékos megoldást jelent. Összességében erősebb és egészségesebb növényeknek örülhetsz.

Nyáron különösen hasznos

Mélyöntözéssel kiküszöbölheted a leggyakoribb nyári locsolási hibát, vagyis azt, hogy a növények túl kevés vizet kapnak akkor, amikor az átlagosnál is nagyobb lenne a vízigényük. Arról nem is beszélve, hogy a nagy melegben könnyebben kiszárad a talaj felső rétege, így ha nem ezt a technikát alkalmazod, akár még napi locsolás mellett is szomjazhatnak a növényeid.

Mire kell figyelni?

A mélyöntözés nem a kert hirtelen és gyors „elárasztását” jelenti, hanem egy lassúbb és fokozatosabb folyamat, amelynek során fontos gondoskodni a talaj megfelelő vízelvezetéséről. Agyagos vagy homokos talaj esetén jó, ha hozzáadsz valamilyen organikus anyagot, például komposztot, ami javítja mind annak vízelvezető, mind pedig vízmegkötő képességet. Slaggal is megoldhatod, de öntözőrendszer telepítésével érheted el a legoptimálisabb eredményt.

Nem lesz tőle sár

A mélylocsolással kapcsolatos gyakori félelmek egyike, hogy sáros lesz tőle a kert. A megfelelően végzett mélyöntözés azonban nem jár sárképződéssel, mert a lassan és fokozatosan adagolt vizet magába szívja a talaj. Amint pocsolyaképződést tapasztalsz, hagyd abba az adott terület öntözését, és várd meg, hogy eltűnjön, mielőtt kisebb vízsugárral folytatod a műveletet.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.