Fotó: Europress
1. Ismerkedj meg a kerttel
Járd körbe, figyeld, hogy melyik részt mennyire süti a nap, mennyit van árnyékban. Alaposan gondold át, hogy hova mit szeretnél, hova szeretnél kerítést, hol szeretnél közlekedni, hova mit ültetnél. Nem árt egy talajvizsgálat sem, hogy tudd, egyáltalán érdemes-e beültetni zöldséggel, gyümölccsel, vagy növénnyel a kertet és ha igen, hova, mit tegyél.
2. Határozd meg a stílust, tűzd ki a célokat
Virágoskertet szeretnél? Vagy csak sok gyümölcsfát? Esetleg kerti zöldségekkel szeretnéd beültetni a kertet? És milyen stílusban akarok megvalósítani? Klasszikus vidéki módon, vagy inkább valami modernebb elrendezésbe csapnál bele? Tervezd meg! Ha segítség, keress képeket az interneten, és inspiráció gyanánt gyűjts is össze néhányat, amely segíthet a végcél elérésében – vagy legalább a kitalálásában.
3. Kezdd kicsiben
Ha még sose csináltál ilyet, akkor először csak kis területet művelj és ültess be. Több munka van vele, mint gondolod, és bár nagyon közhelyes, de erre kifejezetten illő mondás lehet: sokat akar a szarka, de nem bírja a farka. Vigyázz, hogy ne járj így, mert a negatív tapasztalat miatt annyira megutálhatod az egészet, hogy jövőre már majd bele se akarsz vágni egyáltalán.
4. Készíts tervet és írj emlékeztetőt
Elsőre nem kell és nem is fogsz tudni megjegyezni mindent. Ezért tervezd meg, hogy mivel, mikor és mit fogsz csinálni. Írd fel, hogy hova, mit ültettél, mit igényel, mikor és mennyit kell öntözni, mikor, mit kell vele csinálni. 2-3 év múlva már nem lesz szükség jegyzetekre, de addig nem árt egy kis segítség. Magad miatt!
5. Szerezd be az összes szükséges kerti szerszámot
Ha megvan, hogy milyen kerti munkákat akarsz és fogsz végezni, akkor még az idény előtt vagy az elején szerezz be mindent.
Amikre biztosan szükséged lesz:
- kerti kesztyű
- lapát
- kis ásó
- gereblye
- kerti slag és szórófej hozzá
- kézi metszőolló
- lombsöprű
6. Keverd az évelőket és az egynyáriakat
Ha igazán szép, színes és hosszú élettartamú kertre vágysz, akkor keverd az évelőket (azok a növények, amelyek évről évre újra kihajtanak) az egynyáriakkal (azok a növények, amelyek egy virágzás, illetve szezon után elhalnak).
7. Ismételj
Ha kitaláltál egy koncepciót, valaminek megtaláltad a helyét, és úgy látod, ott jól is érzi magát, akkor hagyd ott. Ne változtass helyet, illetve koncepciót évről évre. Ha egy zöldség, vagy növény jól érzi magát ott, ahol van, szép, egészséges termése van, akkor maradjon is ott.
8. Csak olyannal foglalkozz, amit szeretsz
Minek ültetsz babot, ha senki nem eszi a családból, ellenben a borsót imádja mindenki? Ülj le a családdal, beszéljétek meg, ki mit enne, mit látna szívesebben viszont a kertben és azzal ültessétek be!
9. Képezd magad folyamatosan
Olvass fórumokat, vegyél könyvet, a boltban is beszélgess hozzáértőkkel, kérd ki a tanácsaikat, adjanak tippeket. Minden tippel okosabb és profibb leszel és szebb lesz a kerted és annak termése is.
Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok&Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!
<< Ezt ITT tudod megtenni! >>