Forrás: Getty
Tényleg fontos műfűvel borítani egy kertet? Kivágni a fákat egy betonozott járdáért? Szerencsére ma már sokan mondanak nemet azokra trendekre, amelyek néhány éve még népszerűek voltak. Lássuk, melyik az a 3 kertkialakítás, ami az utóbbi években tarolt, ma már azonban kevésbé népszerű.
1. Fák helyett hatalmas füves területek
Tény, hogy egyszerű és könnyen kezelhető megoldás, ha a kert nagy része füvesített, és csak a kerítés mellett található néhány kisebb bokor. Ám a „lecsupaszított” kerteknek sok hátránya van, és az utóbbi évek trendjei nem vették figyelembe a fák ültetésének fontosságát. Pedig a fák árnyékot és biztonságot nyújtanak a tűző nappal szemben: nem melegszik túl a talaj, nem égeti ki a nap a növényeket, és ha a házra is vetül árnyék, akkor a belső terek is hűvösebbek, ami kifejezetten jól jön a kánikulában.
A fák mindemellett hozzájárulnak a levegő minőségének javításához, a lombkoronák természetes módon szűrik a zajt is, és számos rovarnak, madárnak, kisállatnak nyújtanak otthont. A fák ültetésével tehát hozzájárulhatunk a biológiai sokféleség megőrzéséhez. Szerencsére egyre többen törekednek a fenntartható és természetes környezet kialakítására a kertjükben, fákat ültetnek, méhlegelőket hoznak létre, és a permakultúrás kert előnyeit is sokan felismerik.
2. A kert lefedése műanyag talajtakaró fóliával
Senki sem szereti a gyomokat a kertjében, éppen ezért igen gyorsan népszerűvé váltak a különféle talajtakaró fóliák, legyen szó agroszövetről vagy geotextilről. A korábban használt kerti textíliák azonban jellemzően műanyagból készültek, amelyek – bár lehet, hogy hatékonyak és segítenek a kert rendben tartásában – számos problémát okozhatnak. Ma már azonban kaphatók környezetbarát talajtakaró fóliák is. A biológiailag lebomló kerti textilek ugyanúgy megakadályozzák a gyomok növekedését, azonban nem károsítják a talajt, és nem oldanak ki vegyszereket a földbe, hiszen természetes anyagból készülnek. Miközben óvják a növényzetet az erős fénytől és a téli hidegtől, engedik levegőhöz és vízhez jutni a földet, valamint megakadályozzák a talaj felső rétegének megkeményedését. A hő és pára hatására néhány év alatt lebomlanak, de közben javítják a talaj minőségét, és megkönnyítik a növények táplálását.
3. Trópusi kertek kialakítása nem trópusi környezetben
Egy időben a hazai kertekben is igen népszerűek voltak a pálmák és trópusi növények, ám ez a trend is egyre inkább leáldozóban van. Trópusi kertet kialakítani nem túl praktikus olyan környezetben, ahol nincsen elég meleg és nem elég magas a páratartalom, ráadásul hazánkban kimondottan tájidegenek a pálmaligetek. Miközben a trópusi növények ezen az éghajlaton sokkal több öntözést, gondoskodást, ráfordított időt és pénzt igényelnek, miközben az őshonos fajok minimális karbantartással gyönyörűen zöldellővé varázsolják a kertet.