Fotó: Unsplash/Mike Kotsch
A kerti grillező, ha igényesen van elkészítve, optikailag is jól mutat egy szép kertben és mint kerti dekorációs elem sem elhanyagolható. Ha pedig gyakran grilleztek, akkor mindenképpen megéri a kerti grill építés, mert egy igazán időtálló modell, amit nem kell minden alkalommal össze-, majd szétszerelni.
Kerti grill építés házilag – lépésről lépésre!
Amire szükséged lesz:
- 90 db kisméretű tégla (250x120x65 mm), használhatsz bontott téglát is
- cement, sóder, víz (vagy barkácsüzletekben kapható előre kevert beton)
- betonacél vagy síkháló
- vasrács/ sütőrács (600×400 mm)
- samotthabarcs (fugaszélesség 10 mm)
- falazóhabarcs (fugaszélesség 10 mm)
- vízüveg
1. lépés: Találd meg a megfelelő helyet!
Ha elszántad magad a saját kerti grillező építésére, első teendőd, hogy megtervezd, pontosan hol lenne megfelelő helye a kertben. Praktikussági okokból ne legyen messze a konyhától és a terasztól és nem árt figyelembe venni azt sem, hogy milyen fekvésű a kert, általában milyen irányból szokott fújni a szél, van-e szélcsendes része. Ha szeretnéd, hogy a szomszédaiddal is jó maradjon a viszony, akkor arra is ügyelj, hogy ne ők kapják a teljes füstmennyiséget!
2. lépés: Betonozd le az alapot!
Mivel nem nagy súlyt fog tartani az alap, így nem kell túl mélyet készíteni. Ha nem túl laza a talaj, akkor a kiválasztott helyen áss egy 15 cm mély gödröt, majd négy darab 15 cm széles deszkából készíts egy négyzet alakú zsalut, amelynek mérete 90×90 cm legyen! Ez a zsalu adja az alap formáját és méreteit, ebbe kerül majd a beton. Ha laza a talaj, szükség lehet mélyebb, 30-40 cm mély gödör ásására is, amelyet aztán betonnal kell kiönteni. Tegyél az alapba síkhálót vagy betonacélt és ne sajnáld a vasat belőle, mert úgy lesz tartós!
3. lépés: Tervezd meg a grillezőt!
Kerti grill építés előtt készíts vázlatot a grillező kinézetéről, a tervezett méretekkel, amely alapján az anyagszükségletet is kiszámíthatod. Érdemes lazán a kívánt formába raknod a téglákat, hogy el tudd dönteni, tetszik-e vagy esetleg változtatni szeretnél valamin.
4. lépés: Locsold és hagyd kiszáradni a betont!
Három napig locsolgasd a betont, majd bontsd el a zsalut! A szakértők ugyan három-négy hetet javasolnak, amíg várni kell, hogy kiszáradjon a beton és azt követően lehet ráépíteni, de mivel a sütő kis méretű, nem nehéz, így akár 1 hét elteltével is folytathatod az építést.
5. lépés: Készítsd el a tűzteret!
Az elbontott zsalu deszkáiból alakíts ki egy 65×65-ös négyzetet! Az új zsalut öntsd ki betonnal! Érdemes a tűztér aljába kivehető rácsot tenni, aminek a fém fogadókeretét belebetonozhatod a tűztér aljába! Ellenőrizd, hogy a tűztér kialakítása a grillrács méretével kompatibilis legyen! Pár napig hagyd pihenni a betont és locsolgasd párszor!
6. lépés: Építsd fel a nyársalót!
Az alapozás után elkezdheted felépíteni a nyársalót. Rakd körbe az első sort úgy, hogy a téglák között 1 cm-es fugákat hagyj ki! Az első két sorban figyelj arra, hogy hagyj egy nyílást, amelyen keresztül majd tisztíthatod a sütőt. A második sort kötésben rakd le, a következő sorokat már kihagyás nélkül rakhatod.
7. lépés: Alakítsd ki a tűzteret!
A sütők átlagmagassága kb. 50-52 cm, mert ez a méret ideális a nyársaláshoz és kényelmi szempontból is megfelelő. Ehhez 7 tégla magasságig építsd a falat, majd ha ezzel készen vagy, függőlegesen helyezz el néhány téglát belülről, a fal mentén! Ezeket rögzítsd habarccsal! Ezekre az állított téglákra tudod ráhelyezni a tűztér alját, amit a zsaluba kiöntöttél.
8. lépés: Kend ki hőálló anyaggal a tűzteret!
Vízüveggel és samotthabarcs keverékkel kend ki a tűzteret! Ezekre a hőálló anyagokra azért van szükség, mert így megakadályozhatod, hogy a hő kiszárítsa a cementet, fugát a téglák közül és szétessen az építmény.
Kerti grill építés házilag – Segítő videók!
Falazás:
Építés: