A szárítógépnek számos előnye van a hagyományos ruhaszárítással szemben

Azt hihetnénk, minden otthonban van lehetőség a ruhaszáradás során keletkező nyirkos levegő eltüntetésére, de ez nem igaz. A kisebb lakások, különösen a téli hónapokban, szellőztetés hiányában párássá válhatnak, ami penészedést okozhat, ez pedig egészségkárosító hatású. Az egészség a bőrnek sem jön rosszul. Kézi szárítás után a ruhában mosóporszemcsék maradnak, fontos tehát, hogy a mosás során a szálak közé került mikroszkopikus szemcséket eltávolítsuk. Ezek eltüntetésére alkalmas a szárítógép. A vele szárított ruha tapintása, légáteresztő képessége is jobb, így elmondható, hogy a szárítógép nemcsak arra szolgál, hogy a ruhákból nedvességet vonjon el, hanem hogy ténylegesen tiszta holmit emeljünk ki a gépből, amely a bőrünket sem irritálja.
Milyet vegyünk?
A kombinált megoldás, a mosógéppel kombinált szárítógép olcsóbb, de több energiát fogyaszt, mint egy mosógép és szárítógép külön-külön. A szárítógép a növekvő energiaárak mellett energiatakarékosabb és környezetkímélőbb alternatíva. Ha a működés elvét nézzük, hazánkban a háztartások háromféle szárítót használnak.
Szellőztetéses szárító: A legolcsóbb változat, de kompromisszumokkal jár. Szárítási elve szerint a meleg, párás levegőt a szabadba engedi, kell tehát egy elvezető nyílás a falon vagy ablakon, hogy a forró levegő távozhasson. A szárítóhelyiségnek is jól kell szellőznie, illetve ha itt gázüzemű berendezés is van, külön biztonsági berendezés szükséges az életvédelem érdekében.
Kondenzációs berendezés: Ez a gép drágább ugyan, de itt a levegő a szárítógépen belül kering, és a berendezés aljában lévő kondenzátorban hűl le. Nincs szükség tehát elvezető csőre. Hátránya, hogy a több alkatrész miatt nagyobb az esélye a meghibásodásnak, viszont kisebb az energiafogyasztás.
Hőszivattyús szárító: Modern, kifinomult technológia, a leggazdaságosabb megoldás. Zárt rendszer, a levegőt tehát nem engedi a szabadba, jó hatásfokkal dolgozik. Szárítási ideje hosszabb, de a folyamat a ruhák számára sokkal kímélőbb.
Hasznos tanácsok
- Érdemes a neten előzetesen tájékozódni az árakról (arukereso.hu, argep.hu) illetve egy kalkulátor segítségével (szamoldki.hu) a gépek fogyasztását is összehasonlítani.
- Vásárlásnál A energiaosztályú berendezést vegyünk, a drágább hosszabb távon olcsóbb lesz! (Ezek a berendezések 90.000 Ft-tól kaphatók.)
- Tisztítsuk rendszeresen a szárítógép filterét vagy szűrőjét!
- A ruhákon egy kocka jelzi, benne körrel, hogy szárítógépben száríthatók-e. Figyeljünk erre!
- A holmikat alaposan centrifugázzuk ki szárítás előtt! Így rövidül a szárítási idő és csökken az energiafogyasztás.
- Automatikus nedvességérzékelővel ellátott gépet vegyünk, ami kikapcsol, amikor a ruhák megszáradtak. n