Forrás: Getty

Először is: milyen paradicsomot ültetsz?
Nem minden paradicsom egyforma. Vannak az úgynevezett determinált (azaz bokros) fajták, amik egyszer(re) hoznak termést. Ezek a palánták alacsonyabbak, nem nőnek vadul minden irányba – azaz pont ideálisak cserépbe.
És ott vannak az indeterminált (azaz kúszó vagy folytonnövő) fajták. Ezek addig teremnek, amíg az első fagy megálljt nem parancsol nekik, viszont folyamatosan metszeni, karózni, támogatni kell őket.
Cserép vagy kert?
Ha van egy napos erkélyed vagy teraszod, és szívesen figyeled reggelente kávéval a kezedben, ahogy érik a paradicsomod, akkor számodra a cserép az ideális választás. Könnyen mozgatható, kíméletesebb a derékhoz, és a csigáknak is útját állja. Ráadásul sokkal könnyebb kordában tartani a palánta földjét, a vízelvezetést és a tápanyag-utánpótlást. Viszont gyakrabban kell locsolni, főleg nyáron, és a gyökereknek kevesebb helyük van megnyúlni.
Az ágyásban viszont szabadon terebélyesedhetnek a gyökerek, így a növény akár nagyobbra is nőhet, és több termést hozhat. A föld itt lassabban szárad ki, vagyis kevesebbszer kell locsolni, és a karókat is stabilabban a paradicsomtő mellé tudod állítani. De persze ezzel együtt jár a több kerti munka, valamint az, hogy a növény nincs közvetlenül szem előtt.

A kompromisszum: a magaságyás
Létezik azonban egy köztes út, amely egyesíti magában a két megoldás előnyeit: a magaságyás. Főleg az indeterminált, kúszó fajtáknak ideális, mert könnyebb bele karókat állítani, miközben rendszeresen ellenőrizheted a talaj minőségét és nedvességét.
Tipp: A legjobb, ha legalább 40 cm mély a magaságyás, így bőven lesz hely a gyökérzetnek is.