Forrás: Europress
A házak és lakások nyílászárói hosszú évszázadokon át fából készültek. Ezt az anyagot idővel – olcsósága és szuper légzáró képessége miatt – fölváltotta a műanyag. Ma egyébként már nem csak a nyílászárók, de az ereszcsatornák, a redőnyök, a spaletták, de még a gázcsövek egy része is műanyagból, azon belül is PVC-ből készül.
A PVC egy olyan műanyag, amely szinte minden oldószerrel reakcióba lép és oldódni kezd, ezért semmilyen oldószeres festékkel nem festhető át. Fals dolog azt hinni, hogy ez az anyag nincs kitéve a természet romboló hatásának. A PVC, hasonlóan a fához és egyéb anyagokhoz, a napsugarak és oxigén hatására öregszik, megsárgul és bemattul, ezért célszerű ezektől a behatásoktól megvédeni. Ennek ellenére leginkább esztétikai okokból jut eszünkbe a műanyag nyílászárók festése.
A megfelelő festék kiválasztása után már semmilyen extra dologra nem kell odafigyelni, hiszen a műanyag nyílászárókat éppúgy kell lemázolni, mint ahogy például a fából vagy fémből készült tárgyakat.
Ezek speciális festékek gyors munkálatokat tesznek lehetővé, hamar száradnak, időtálló és esztétikus bevonatot eredményeznek, használatuk könnyű. Nagy előnyük, hogy kül- és beltéren is alkalmazhatóak.
A festéket ecsettel vagy hengerrel is fel lehet vinni. A festés előtt elengedhetetlen a portalanítás és a tisztítás a tartós és szép eredmény érdekében. A festéket alapvetően nem kell hígítani, csak ha nagyon szükséges, és akkor is csak egy kevés vízzel. A festékrétegek számát az adott termék határozza meg.