A 100 éves történet folytatódik: egy háromgyermekes család otthonaként született újjá ez a majorság

Mik a ház főbb paraméterei?

A majorság az 1920-as években épült, a Győri Püspökség építtette. A több épületből álló együttesből mára a lakóház és az istálló maradt fent. A helyszínrajz tanúságai szerint két lábas pajta és kisebb ólak is voltak az ingatlanon. Az államosítást követően TSZ működött a területen, majd egy család birtokába került, tőlük vettük meg 2013-ban.

Galéria / 9 kép

Megnézem a galériát

A lakóház nettó 140 nm, bruttó 186 nm (a nagy különbség az 50 cm vastag külső tégla falakból adódik). Ehhez jön 52 nm fedett-nyitott terasz.

A levéltárban talált alaprajz szerint 2 cselédlakás volt az épületben. Ez az elrendezés megmaradt 2013-ig, annyi különbséggel, hogy a 80-as években déli irányban bővítették az ingatlant. Ezt a bővítményt mi fedett-nyitott terasszá alakítottuk át. Egyrészt nem volt szükségünk ekkora alapterületre, ugyanakkor meg szerettük volna szabadítani az épületet a hozzá szervetlenül épült épületrésztől, ami a közbenső tereket teljesen leárnyékolta, miközben keskeny alakja miatt nehezen használható volt. 

Annak lehetőségét viszont szerettük volna megtartani, hogy a későbbiekben 2 különálló lakásra szétválasztható legyen az épület, ezért úgy csoportosítottuk a helyiségeket, hogy ez adott esetben könnyen megoldható legyen.

Milyen állapotban volt a ház a felújítás előtt?

A falak, az alapok szerkezetileg jó állapotban voltak, a tetőszerkezet viszont cserére szorult. Sajnos – valószínűleg – a TSZ-es időkben az eredeti pallótokos ablakokat, belső és külső ajtókat kicserélték. A fafödémet stukatúrral takarták, ami a tető beázása miatt több helyen korhadásnak indult, de javarészt sikerült megmenteni a vörösfenyő gerendákat és deszkázatot, amit a férjem egy ismerősével újított fel. A falak kátránypapírral szigeteltek voltak a talajnedvesség ellen, de az sajnos elöregedett, és nem mindenhol tudta már ellátni a funkcióját. A padlószerkezetben se hő-, se vízszigetelés nem volt. Az épület vízellátása fúrt kútból történt, de a bevizsgált víz nem volt ivóvíz-minőségű.

Galéria / 8 kép

Megnézem a galériát

Miért vágtatok bele?

Második kislányunk születése után kezdtük szűkösnek érezni azt a társasházi tetőtéri lakást, ahol éltünk, családi házba szerettünk volna költözni.  Nem gondolkodtunk tanyában, de megtetszett, amikor megláttuk, milyen szép természeti környezetben fekszik a major, közben pedig nagyon közel a városhoz. Elrettentő volt a szükséges felújítás mértéke és az udvar állapota, ezért csak fél évvel később sikerült úgy döntenünk, hogy bele merünk vágni.

Mit érintett a felújítás?

Csontig” visszabontottuk az épületet, tulajdonképpen csak a falak és a fafödém maradtak meg. A teljes tetőszerkezetet cseréltük, ugyanígy a padlószerkezet is. A nappali terét 3 helyiség összenyitásával alakítottuk ki, itt nagy méretű nyílásokat vágtunk, de amennyire lehetett, megpróbáltuk a meglévő falakat és nyílásokat megtartani, és ahhoz igazítani az elrendezést. Falátvágásos szigeteléssel szigeteltük a falakat a talajnedvesség ellen. A födémet hőszigeteltük, kicseréltük az elektromos hálózatot és a fűtésrendszert. Korábban fatüzeléses kazánokkal fűtöttek, mi fa-pellet tüzelésű kazánt és később hőszivattyút telepítettünk. Padlófűtés és radiátorok kerültek beépítésre. A ház vízellátása korábban fúrt kútról történt, mi építettük ki a csatlakozást a városi vízhálózatra, a vízvezetéket az ingatlanig, és a szennyvízelvezetést is. 3 rétegű, hőszigetelő fa nyílászárókat építtettünk be. A homlokzatok hőszigetelését 4 éve sikerült megoldanunk.

Galéria / 11 kép

Megnézem a galériát

Ki álmodta meg a lakásbelsőt?

Építészmérnökként alapvetően én találtam ki a belső elrendezést, de minden döntést a férjemmel közösen hoztunk meg. A dekoráció egy részét ő vásárolta különböző internetes használtáru-piacokon.

Praktikus megoldások?

Talán a nem hagyományos fűtési megoldást említeném. Az ingatlanra nincs kiépítve a gáz közmű, ezért alternatív fűtésben gondolkodtunk. Fa-pellet vegyes tüzelésű kazánt telepítettünk, majd pár évre rá lehetőségünk nyílt napelemek felhelyezésére és hőszivattyú telepítésére, jelenleg ez látja el az épület fűtését.

Mennyi ideig tartott a felújítás?

2014-től 2017-ig tartott a felújítás azon része, amíg a beköltözésig eljutottunk. Anyagi okokból eleve több ütemmel terveztük. 2017-re az épület kb. 2/3-a vált lakhatóvá. A covid előtti őszre sikerült a maradék alapterületet is helyrehoznunk, így szerencsére a karantén alatt sem volt már szűkös a belső tér. Ezt követte a homlokzat felújítása, majd a napelemek és a hőszivattyú. Jelenleg a garázs felújítása van soron. Időközben sikerült az istálló épület állagmegóvását is megoldanunk, falátvágásos vízszigeteléssel szigeteltük a falait, és új héjazatot kapott a tető. A teljes felújítás még várat magára, remélem, hogy belátható időn belül helyre tudjuk majd hozni azt is.

ÍGY VÁLTOZOTT AZ ALAPRAJZ

Galéria / 3 kép

Megnézem a galériát

Milyen nehézségekkel szembesültetek?

Munka mellett, két kisgyerekkel sokszor nehéz volt megszervezni és felügyelni a folyamatokat, átlendülni a mélypontokon. Az első időszak volt a legnehezebb, ami csak a bontásról szólt. Ekkor még sokszor megkérdőjeleztem magamban, hogy jól döntöttünk-e.

Mit oldottatok meg egyedül, mit bíztatok szakemberre?

A bontást barátok segítségével kezdtük, és a fafödém csiszolását is egy ismerősünk segítségével végezte a férjem, de a munkák oroszlánrészét szakemberekre bíztuk.

Mit szerettek a végeredményben a legjobban?

Szeretjük az elrendezésben, hogy a kamaszodó lányoknak van egy külön „birodalma”, mindenki el tud vonulni a saját szobájába, de a nappali-étkező-konyha tere lehetővé teszi a nagy családi együttléteket is. Imádjuk a nagy, könyvespolccal keretezett nyílást a nappaliban.

Galéria / 20 kép

Megnézem a galériát

Mit csinálnátok másképp utólag?

Hiányzik a kamra és egy gardrób, amiket eredetileg beterveztem, de aztán az élet átírta a terveinket. A karantén hozta a home office-t, szükségünk lett egy dolgozószobára, majd 3 évvel ezelőtt megszületett a kisfiunk, és fontosabbnak találtuk, hogy mindenkinek meglegyen a saját kuckója.

AZ ÉTKEZŐ

Galéria / 2 kép

Megnézem a galériát

Mik a legfőbb tapasztalataitok, amiket megosztanátok azokkal, akik hasonló felújítás előtt állnak?

Nem alkalmaztunk generálkivitelezőt, ami miatt a felújítás több időt és energiát emésztett fel, de magunk választottuk a szakembereket, és így nagyobb rálátásunk, ráhatásunk volt a munkájukra. Nehéz megtalálni a megfelelő szakembereket. Célszerű a baráti, ismerősi körben érdeklődni, referencia alapján kiválasztani a kivitelezőket.

Galéria / 15 kép

Megnézem a galériát

KÖVESSÉTEK A SOMOS MAJOR TÖRTÉNETÉT A FACEBOOKON ÉS AZ INSTAGRAMON!

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.