Forrás: Europress
Érdeklődőként nem tudjuk, mit is kellene megvizsgálni, megkérdezni. Mire figyeljünk használt lakás vásárlásakor? Mik lehetnek a buktatók? Mire kérdezzünk rá? Túl sok a kérdés, túl sok a hibalehetőség. És bizony sok pénz múlthat a leendő otthon megvásárlásán, ha nem vagyunk kellően tájékozottak. De ne aggódj, mi segítünk most ebben!
Mire figyeljünk használt lakás vásárlásakor?
Készíts preferencialistát!
Fontos, hogy össze tudjuk szedni azokat a tulajdonságokat, melyekkel a majdani lakásunk rendelkezni fog. Az egyik legfontosabb tisztázandó kérdés a lokáció és hogy az megfelel-e jelenlegi élethelyzetünknek. Más szempontok dominálnak például gyermekesként, mint egyedülállóként. A másik kardinális kérdés, hogy milyen elosztást preferálunk, hány szobára van szükségünk. És akkor ott van a ráfordított költség: milyen összeg áll rendelkezésünkre, szükséges-e hitelt felvennünk, illetve mi magunk hitelképesek vagyunk-e.
Ezek után indulhat a tényleges keresgélés, böngészés a piacon. Ez történhet egyénileg vagy ingatlanközvetítő segítségével. Túl alacsony vagy túl magas ár esetén legyünk résen: előbbi mögött valamilyen nem látható hiba is rejtőzhet vagy bármilyen olyan körülmény, aminek az okát érdemes kikutatni, míg a magas ár is árulkodó: olyan elemeket is tartalmazhat – például berendezés -, amelyet nem is biztos, hogy szeretnénk a lakással együtt megkapni.
Az első lépések
Amint találtunk egy szimpatikus ingatlant, érdemes minél előbb megtekinteni. A követező kérdéseket mindenképp érdemes feltenni a tulajdonosnak:
- Mikor épült az ingatlan, milyen anyagok felhasználásával?
- Mik a pontos alapparaméterek?
- Mikor és mit újítottak fel benne?
- Milyen költségekkel számolhatunk havi szinten? Mérhetők-e a közművek?
- Mi a helyzet a szomszédokkal?
A utóbbi kérdéshez kapcsolódva érdemes akár személyesen is felkeresni a körülöttünk lakókat, és megismerkedni, beszélgetni velük, hiszen akár több év együttélés is állhat előttünk.
Érdemes lehet rákérdezni a tájolásra is, hiszen a legtöbbünknek nagyon fontos a megfelelő fényellátottság.
A környéken sétálva pedig kideríthetjük mennyire zajos a kiszemelt rész vagy kerület.
Jogi kérdések
A praktikus kérdések mellett a jogi dolgokban való tisztánlátás is alapvető fontosságú, kiemelten az alábbiak:
- Tulajdoni viszonyok
- Földhivatal által rögzítettek
- Van-e tartozás vagy bármilyen nehezítő jogi körülmény?
Mennyi önerő kell használt lakás vásárlásához?
Műszaki tényezők
Ebben a témakörben érdemes a közös képviselőt megkérdeznünk – például arról, hogy terveznek-e nagyobb volumenű felújítást a közeljövőben, illetve milyen, a teljes házat érintő kiadások jelentkezhetnek belátható időtávon belül.
Bármilyen kétségünk is merül fel, kérjük ki külső statikus vagy építészmérnök segítségét. A következőkre kell kiemelten odafigyelni:
- nyílászárók
- fűtésrendszer
- bejárati és beltéri ajtók
- vizes helyiségek
- hideg- és melegburkolatok
- penészesség
Ha mindezeken túl vagyunk, és mindent rendben találtatok, ne habozzatok ajánlatot tenni az ingatlanra!