Forrás: Getty
1. Sokk – hirtelen változások
A lantlevelű fikusz igazán érzékeny lélek. A hirtelen hőmérséklet-változás (például, ha bekapcsolod a légkondicionálót vagy a fűtést) sokkolhatja, és a növény azonnal ledobja a leveleit. Ugyanez történhet átültetéskor is. Ha azt veszed észre, hogy a gyönyörű zöld levelek szinte egyik napról a másikra eltűnnek, akkor valószínűleg erről van szó. A megoldás? Kerüld a drasztikus hőmérséklet-ingadozást, és csak a növekedési időszakban ültesd át.
2. Túlöntözés – amikor a jóból is megárt a sok
Tudtad, hogy a túl sok víz ugyanolyan káros lehet, mint a túl kevés? A túlöntözött lantlevelű fikusz gyökerei elrothadhatnak, amit azonnal megérez a növény. Sárguló levelek, kellemetlen szagú föld – ezek mind baljós jelek. Ha ezt látod, hagyd kiszáradni a talajt, és győződj meg róla, hogy a cserép alján van megfelelő vízelvezetés. Ha már a gyökérrothadás elkezdődött, óvatosan távolítsd el a sérült részeket, és ültesd át a növényt friss talajba.
3. Alulöntözés – a másik véglet
Nem csak a túlzott gondoskodás árt, hanem a figyelmetlenség is. Ha a növény földje teljesen kiszáradt, a levelek szélei barnulni kezdenek, majd az egész levél kiszárad és lehullik. Tipikus téli probléma lehet a száraz levegő is. Egy tálca kavics és víz a növény alatt vagy egy párásító csodákra képes.
4. Kártevők – a titkos ellenség
Ha apró lyukakat, ragacsos foltokat vagy finom hálót látsz a növényeden, akkor bizony nem vagy egyedül – a kártevők is rátaláltak. Az enyhébb fertőzéseket egy alapos zuhany segíthet kezelni, de súlyos esetben szükséged lesz speciális rovarirtóra.
Hogyan mentheted meg a lantlevelű fikuszt?
A kulcs a gyors reagálás. Ismerd fel időben a problémát, és adj a növényednek egy kis extra törődést. A lantlevelű fikusz ugyan igényes, de ha odafigyelsz rá, meghálálja a gondoskodást. És ki tudna ellenállni ennek a látványos, elegáns növénynek?