Forrás: Getty
Legyünk őszinték: nem mindenki szeret vendéget fogadni. Napokig kell készülődni, főzni, takarítani, majd házigazdaként kiszolgálni, végül rendet rakni. Az ünnepek alatt azonban elkerülhetetlen, hogy néhány barátot vagy családtagot vendégül lássunk az otthonunkban. De nem kell megijednünk ettől, a titok a felkészülésben rejlik: kellemetlen helyzetektől kímélhetjük meg magunkat, ha az alábbiakra figyelünk.
Levenni vagy nem venni: az itt a kérdés
A különböző fórumokon jellemzően parázs vita alakul ki az emberek között azt illetően, hogy illik-e megkérni a vendéget, hogy levegye a cipőjét. Hogy ne legyen ebből veszekedés és sértődés, jó, ha felkészülünk a helyzetre.
Helyezzünk ki megfelelő számú tiszta vendégpapucsot elérhető és jól látható helyre azoknak, akik szívesen leveszik a cipőt. És tegyünk ki egyszer használatos, cipővédő lábzsákokat azoknak, akik inkább magukon hagynák a lábbelit – így biztosan nem hagynak nyomot maguk után, ugyanakkor kényelmetlen helyzetbe sem hozzuk őket a cipőlevétellel.
Szabad-e leülni?
Bár karácsonykor szeretjük ünnepi díszbe öltöztetni a lakást, nem biztos, hogy jó, ha minden sarokban hatalmas dekorációs elemek foglalják a helyet. Gondoljuk végig, hány vendég érkezik, és figyeljünk rá, hogy mindenkinek jusson ülőhely. Nem feltétlenül fognak örülni a vendégeink a gyönyörű díszpárnáknak, ha nem tudnak miattuk helyet foglalni a kanapén.
Előzzük meg a kellemetlen helyzeteket
Szintén nem veszi ki jól magát, ha a házigazda mindenért rászól a vendégekre. Ezért jobb előre tervezni: zárjuk be azon helyiségek ajtaját, ahová nem szeretnénk, hogy mások belépjenek. Ne hagyjuk elől a féltve őrzött, törékeny tárgyakat. Ha világos színű, könnyen koszolódó szőnyegünk van, akkor inkább csavarjuk fel (különben biztosra vehetjük, hogy valaki leönti vörösborral). Fontos kérdés vendégségben a dohányzás. Egyértelművé tehetjük a helyzetet, ha kialakítunk egy dohányzó sarkot, és ezt megfelelő módon jelöljük is.
Kerüljük a „meglepetéseket”: mindenki tudjon arról, hogy pontosan kik lesznek a vendégek, és az ünnepre való tekintettel egyértelműsítsük azt is, hogy lesz-e ajándékozás. Kínos lehet egy karácsonyi bulin, ha valaki hoz ajándékot, más viszont semmivel nem készül.
Kérek, nem kérek
A legnehezebb dolog házigazdaként mindenki igényére figyelni. Van, akit zavar, ha tukmáljuk az ételt, míg mások azon sértődnek meg, ha nem kínálgatjuk őket. Ezt a kellemetlen helyzetet elkerülhetjük, ha hidegtállal, falatkákkal készülünk, mert akkor mindent kitehetünk az asztalra, és mindenki annyit fogyaszt, amennyit akar. Tervezzünk előre: hagyjunk helyet a vendégek által hozott finomságoknak is. Sértő lehet, ha nem tesszük ki a süteményt, amit direkt erre az alkalomra készítettek.
A svédasztal kialakításánál figyeljünk arra, hogy ha roskadásig pakoljuk étellel az asztalt, akkor nem lehet mellé leülni. Ezért ne az étkezőasztalra helyezzük az ennivalót, hanem legyen ennek egy külön dedikált helye. Kicsi lakás esetén a konyhapulton is kialakíthatunk egy ízlésesen elrendezett svédasztalt, az étkezőben pedig lehet fogyasztani.
Ha meleg étellel készülünk, akkor érdemes a meghívóban jelezni az érkezés, valamint az étkezés kezdetének időpontját. Ha több vendéget várunk, akkor a kettő között hagyjunk nagyjából egy órát – ez biztosan elég lesz arra, hogy mindenki megérkezzen és asztalhoz üljön. Ha pontosan megadjuk az ebéd vagy vacsora kezdetének időpontját, az mindenki számára könnyebbséget jelent. Lehet előre tervezni, nem kell várni a későkre, és nem kell külön-külön kínálgatni a vendégeket.