Forrás: Getty
Természetesen nem csak a koronavírus van hatással a lakáspiacra, hanem a kormány olyan rendelkezései is, mint például a lakásáfa 5 százalékra történő csökkentése, illetve a rozsdaövezeti program is, amely egy lakásfejlesztési program, melyhez a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogram Hajrá konstrukciója biztosít elérhető finanszírozást. Az ilyen és ezekhez hasonló intézkedések nagyban befolyásolják az ingatlanárakat 2021-ben, alábbiakban pedig megnézzük, hogy milyen irányba.
Ingatlanárak alakulása
Míg az utóbbi években egyre csak nőttek az ingatlanárak, addig idén nagymértékben csökkenni kezdtek, amit egyrészt a pandémia okozta recesszióra és keresetcsökkenésre lehet visszavezetni, másrészt azonban azért is várható volt, mert a korábbi növekedés következtében nagyon sok budapesti lakás túlárazott volt. Ez abból is látszik, hogy már a járvány előtt elkezdtek csökkenni a négyzetméterárak, ami arra vezethető vissza, hogy az ingatlanpiac lassulni kezdett, az eladási idő és az eladó ingatlanok száma nőtt, a vevők száma pedig csökkent. A szakemberek szerint 2021-ben is megmarad ez a tendencia.
2021-ben jelentős változásokat várnak a lakáspiacra, ugyanis két kormányzati döntés is lejjebb nyomhatja az ingatlanárakat. Az egyik a lakásépítés áfájának 5 százalékra történő csökkentése, a másik pedig a rozsdaövezeti program, amelyről még nem lehet túl sokat tudni. A szakemberek azonban azt várják, hogy a rozsdaövezeti területeken az 5 százalékos áfa teljes mértékben visszaigényelhető lesz.
Annak ellenére, hogy ez nem tűnik olyan nagymértékű csökkentésnek, a szakemberek úgy vélik, hogy ennek köszönhetőn mégis elindulnak majd a különböző iparövezeti projektek, melyek hatására növekedni fog a kínálat, ez pedig csökkenti a lakásárakat Budapesten.
Tényleg csökkennek az árak?
Ha megnézzük az ingatlan eladással foglalkozó portálok kínálatát, akkor első ránézésre nem fogjuk tapasztalni az árak csökkenését. Ez azért van így, mert ezeken az oldalakon megjelenített árak legtöbbször az eladók értékelését jelenítik meg, és nem azt az összeget, amennyiért aztán ténylegesen el tudják adni. Ebből azonban idővel kénytelenek lesznek engedni, ugyanis az ingatlanpiac ténylegesen recesszióba váltott, ami egy ideig még így is fog maradni.